Archiwum dla grudzień, 2012

odszedł ks. abp Tokarczuk - kapłan bezkompromisowy

Kapłan niezłomny odszedł

29.12.2012 Zmarł abp Ignacy Marcin Tokarczuk, kapłan, którego władze PRL uważały za “wroga nr 3″ w Kościele: zaraz po kardynałach Karolu Wojtyle i Stefanie Wyszyńskim.

Ur. 1 lutego 1918 w Łubiankach Wyższych polski biskup rzymskokatolicki, doktor filozofii, biskup diecezjalny przemyski w latach 1966–1993 (w latach 1991–1992 arcybiskup ad personam, w latach 1992–1993 arcybiskup metropolita). W 1993 r. abp Tokarczuk przeszedł na emeryturę. Zmarł 29 grudnia w Przemyślu.

3 maja 2006 został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Od maja 2007 do lutego 2009 był członkiem kapituły tego orderu. W 1979 został laureatem Nagrody Fundacji im. Janiny Ławruk za ratowanie cerkwi greckokatolickich. W 1996 otrzymał Nagrodę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W 2003 został uhonorowany medalem Polonia Mater Nostra Est. W 2012 został laureatem nagrody „Świadek Historii”. W 2006 otwarto w Sandomierzu Centrum Badań nad Myślą i Dziełem abp. Tokarczuka.

ZBÓJECKA UCHWAŁA SEJMU ZACZYNA DZIAŁANIE

1 stycznia

ZBÓJECKA UCHWAŁA SEJMU ZACZYNA DZIAŁANIE

1 stycznia 2013 roku wchodzi w życie uchwalona ponad pół roku temu ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637). Wydłuża ona co 3 miesiące o 1 miesiąc wiek emerytalny kobiet i mężczyzn (aż docelowo osiągnie 67 lat). Dlatego w okresie styczeń – marzec 2013 r. powszechny wiek emerytalny kobiet będzie wynosił 60 lat i 1 miesiąc, a mężczyzn – 65 lat i 1 miesiąc.

Za takim rozwiązaniem głosowały kluby Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Boże Narodzenie 2012

kolęda dziecinna

Relacja ze spotkania z JM Rektorem

Relacja ze spotkania z JM Rektorem

Dnia 11 grudnia 2012 odbyło się spotkanie Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” przy UMK z JM Rektorem UMK, prof. dr hab. Andrzejem Tretynem

tekst preambuły

Wykład prof. dr hab. Wojciecha Polaka na temat stanu wojennego

Zapraszamy

Wykład prof. dr hab. Wojciecha Polaka na temat stanu wojennego odbędzie się w audytorium Karola Darwina, tj. s.173 (Wydział Nauk Biologicznych i Nauk o Ziemi) dnia 18.XII.2012r. o godz. 18:00

Podziel serce - pomnóż miłość!

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom:

“Podziel serce - pomnóż miłość!”

Rocznica pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek

16 grudnia mija 31 rocznica pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek.

Od milicyjnych kul zginęło tam dziewięciu górników, a kilkudziesięciu innych zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego

„Idą pancry na Wujek”

Idą pancry na “Wujek”
Przyszli nocą w uśpiony dom,
Wyciągali nas chyłkiem, jak zbóje,
Drzwi zamknięte otwierał łom -
Idą, idą pancry na “Wujek”.
A gdy opadł i strach i gniew -
Jeden wybór: kopalnia strajkuje,
Choć staniała bardzo nasza krew,
Idą, idą pancry na “Wujek”.
W tłumie przy bramie, do matek i żon
Z płacht na murach klejonych zlatuje
Czarną treścią komunikat WRON
Idą, idą pancry na “Wujek”.
Kilof, łańcuch ściska nasza dłoń,
Wózków szereg bieg czołgów
wstrzymuje,
Już milicja repetuje broń,
Idą, idą pancry na “Wujek”.
Płoną znicze ku zabitych chwale,
Ale zgasła nadzieja na potem.
Gdzie twe czyste ręce, generale?
Zawracają pancry z powrotem.

Od ran postrzałowych śmierć ponieśli na miejscu:
- Ryszard Gzik – lat 35, żonaty, osierocił córkę w wieku 11 lat, pracował na kopalni od 1978 r.; śmierć poniósł od rany postrzałowej głowy;
- Bogusław Kopczak – lat 28, żonaty, ojciec dwuletniej córki, pracujący na kopalni od marca 1981 r.; śmierć poniósł od postrzału w brzuch;
- Zenon Zając – 22 lata, kawaler, pochodził z Wielkopolski, zatrudniony na kopalni od stycznia 1978 r., postrzał w klatkę piersiową;
- Krzysztof Giza – 24 lata, kawaler, pochodził z Zamojszczyzny, na kopalni pracował od kwietnia 1978 r., postrzał w tętnicę szyjną i krtań;
- Zbigniew Wilk – 28 lat, żonaty, syn w wieku 3 i córka 5 lat; trzykrotny postrzał w plecy;
- Józef Czekalski – lat 48, żonaty, 1 dziecko – 19 lat, pracujący na kopalni od września 1953 r.; mieszkał w bloku przy kopalni.
Po przewiezieniu do szpitala zmarli:
- Andrzej Pełka – lat 19, zmarł w szpitalu w nocy z 16 na 17 grudnia 1981 r.; postrzał w głowę;
- Joachim Gnida – lat 28, żonaty, zmarł 2 stycznia 1982 r. nie odzyskawszy przytomności, osierocił dwuletnią córkę, postrzał w głowę;
- Stawisiński – lat 22, kawaler, pochodził z Koszalina, zmarł 24 stycznia 1982 w szpitalu w Katowicach-Ochojcu, nie odzyskawszy przytomności, postrzał w głowę.

Na początku 1982 roku umorzono śledztwo w sprawie   śmierci górników. Na kary od 3 do 4 lat wiezienia skazano natomiast czterech przywódców górniczego protestu. Pierwszy proces przeciwko zomowcom rozpoczął się dopiero w 1991. W sumie odbyły się trzy. Zomowcy, biorący wówczas udział w pacyfikacji kopalni zostali skazani dopiero 28 lat później.

Zomowcy podczas jednego z procesów. Zrelaksowani, uśmiechnięci, znudzeni -  pełna arogancja.

13.XII.1981

13.XII.1981

W Polsce obchodzimy dziś 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Tego dnia w wielu miastach Polski odbywać się będą uroczystości upamiętniające to szczególne wydarzenie. Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Wolności, Niepodległości i Solidarności.

Zeszłej nocy przed domem Wojciecha Jaruzelskiego w Warszawie odbyła się manifestacja mająca na celu potępienie decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego.

Dziś w całym kraju będą sprawowane Msze Święte w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, wystawy, występy teatralne i koncerty.

Ulicami wielu miast przejdą marsze. Największy wyruszy w Warszawie o godzinie 18.00 sprzed Placu Trzech Krzyży. Manifestacja w stolicy organizowana jest przez Prawo i Sprawiedliwość. Solidaryzuje się z nią wiele osób i organizacji, m. in. Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu oraz członkowie i sympatycy Stowarzyszenia „Nasza Polonia” w Australii.

Potulice, Strzebielinek

HISTORIA

http://www.13grudnia81.pl/portal/sw/696/6712/Historia.html

KALENDARIUM

http://www.13grudnia81.pl/portal/sw/697/Kalendarium.html

Stan wojenny był zbrodnią przeciwko “Solidarności”, przeciwko Polsce, przeciwko naszemu narodowi, do dzisiaj nierozliczoną…

lista-ofiar-1981-1989

Z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zainicjował wydanie płyty „Pieśni internowanych”, zawierającej pieśni i piosenki, które powstały bądź były śpiewane w ośrodkach internowania, podnosząc na duchu uwięzionych. Na płycie znalazły się utwory ponownie zaaranżowane i nagrane przez muzykującą rodzinę Steczkowskich wraz z przyjaciółmi.

Pomysłodawcy postanowili udostępnić na stronie internetowej IPN aranżacje muzyczne do zamieszczonych na płycie pieśni, a także teksty, tak aby nauczyciele i uczniowie mogli wykorzystać je w organizowanych przez szkoły konkursach i przeglądach pieśni patriotycznej

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/846/15447/Piesni_internowanych.html

Uwaga Członkowie „Solidarności”

Uwaga Członkowie „Solidarności”

w związku z opisanymi w notatce ze spotkania Komisji ds. Płac przygotowaniami  do negocjacji Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „S” z Ministerstwem w/s podwyżek płac w 2013 roku, gorąco zachęcamy do  wypełnienia ankiety. Ankietę można otrzymać w biurze „S”,  u przedstawicieli „S” na wydziałach oraz pobrać ze naszej strony internetowej.

Dane zawarte w ankietach pomogą zespołowi negocjującemu zorientować się w oczekiwaniach środowiska akademickiego i wypracować stanowisko, które będzie forsował w trakcie rokowań.

ankieta do pobrania  ankietapodwyzkowa2013

Zdjęto krzyże na UKW

Zdjęto krzyże na UKW

Prof. Janusz Ostoja – Zagórski – nowy rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy kazał zdjąć krzyże ze ścian swojego gabinetu i sali senatu.

Rektor UKW dzięki swojej decyzji został nominowany do nagrody na rzecz świeckiego państwa.

O tym, że prof. Ostoja-Zagórski ma szansę na nagrodę na rzecz świeckiego państwa, poinformował Janusz Palikot, który przed gmachem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zorganizował konferencję prasową. - Nagroda ta powstała z inicjatywy wicemarszałkini Wandy Nowickiej - mówi Palikot. - Oprócz rektora UKW nominowana została m.in. Fundacja Wolności od Religii i wiele innych osób. Werdykt poznamy 15 stycznia…

Radio Maryja  prof. Wojciech Polak

http://www.radiomaryja.pl/multimedia/zdjeto-krzyze-na-ukw-2/