Archiwum dla październik, 2013

Manifestacja w Gdańsku

Solidarność przeciwko miesięcznym przerwom w pracy

Solidarność przeciwko miesięcznym przerwom w pracy

do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi na piśmie…

Zaproszenie na koncert musicalowy 17.11.2013

cena biletu dla członków ‘S” 25 zł,

dla pozostałych osób 50 zł

prosimy i szybką decyzję - zapisy w Biurze “S”  Rektorat

Zbieramy podpisy

Zbieramy podpisy pod wnioskiem o podjęcie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwały dotyczącej skrócenia VII kadencji Sejmu.

więcej

Podpisy poparcia można składać w Biurze „S” w Rektoracie, a także u przedstawicieli „S” na Wydziałach

Zaproszenie

Oprócz terminu i miejsca podanego na plakacie, jest jeszcze II termin: 29.X.13 r, godz. 18.30, Hotel COPERNICUS - Toruń

Stanowisko Komisji Uczelnianej

STANOWISKO Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność  ” przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z dnia 21.X.2013 r

KU NSZZ Solidarność przy UMK w Toruniu wyraża swój głęboki niepokój z powodu prób ograniczania uprawnień Przewodniczącego Krajowej Sekcji Nauki NSZZ Solidarność oraz całej Rady KSN, w kwestiach związanych z reprezentowaniem Rady KSN na zewnątrz.
W sprawie przynależności do Equality Committe i wysyłania tam naszego przedstawiciela popieramy w pełni stanowisko kolegi Przewodniczącego Edwarda Malca.

Uważamy, że przedmiotowa sprawa wymaga dogłębnego przemyślenia i przedyskutowania, bez zbędnego pośpiechu. Co więcej, za naganne uznajemy pomijanie i stawianie innych członków Rady, poza zwolennikami danego pomysłu, przed faktem dokonanym. Nie możemy motywować zbyt pośpiesznego podejmowania decyzji w sprawie naszego uczestnictwa w Komitecie Równości tym, że „niemal wszystkie centrale związkowe z obszaru edukacji i szkolnictwa wyższego są reprezentowane w tej organizacji”. „Owczy pęd” nigdy nie powinien sankcjonować naszego postępowania!

NSZZ Solidarność charakteryzuje to, że od zarania swojego istnienia stoi na straży praw, wolności  i godności każdego człowieka, niezależnie od płci, wieku, zdrowia, zdolności czy wykształcenia.
W związku z tym nie ma powodu, aby ten fakt udowadniać w jakikolwiek inny sposób.

Źle pojęta postępowość i poprawność polityczna nigdy nie powinna być argumentem skłaniającym nas do bezkrytycznego popierania i wstępowania do jakichkolwiek krajowych czy międzynarodowych organizacji, jeżeli ich cele, aczkolwiek szczytne i słuszne, oparte są na podłożu ideologicznym, które budzi nasze poważne wątpliwości.

Zwracamy się do wszystkich członków Rady Krajowej Sekcji Nauki o rozważenie czy mogą wziąć na swoje barki odpowiedzialność za wplątanie Naszego Związku w obszar szkodliwej i niebezpiecznej ideologii gender.

Perfidia i zdradliwość tej ideologii polega na tym, że tematyka gender najczęściej pojawia się w kontekście edukacji i jest ogólnie kojarzona jedynie z walką przeciw dyskryminacji płci, czyli czymś poniekąd bardzo słusznym i postępowym. Studia gender są prowadzone na renomowanych uczelniach a trenerzy gender reklamują swoje warsztaty w szkołach, przedszkolach, etc. Istnieją towarzystwa i stowarzyszenia edukacji o takich celach, zajmujące się sprawami i praktykami, które jak wynika z listu koleżanki Marii Kotełko, są teraz proponowane także KSN-owi. Za tymi instytucjami stoją organizacje o zasięgu światowym (ONZ), europejskim (UE) czy państwowym (ministerstwo edukacji, ministerstwo zdrowia) (Niedziela Ogólnopolska 24/2013 , str. 40-43) oraz (jak się dowiadujemy, o zgrozo!) także krajowe i międzynarodowe organizacje związkowe .

Czy wiedząc czym w rzeczywistości jest ideologia gender mamy się poddać presji tej ideologii? Czy mamy dać się ogłupić zapleczem takich autorytetów, jak wymienione wyżej organizacje i struktury?

Nie należy także pomijać faktu, że w naszej organizacji jest duże grono osób wierzących i praktykujących, które nie chciałyby obciążać swojego sumienia przynależnością do organizacji ateistycznych i lewackich, wrogich Bogu i wierze.
Warto przypomnieć, że preambuła naszego Statutu zawiera zapis mówiący o tym, że nasze „działania opierają się na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej”, a jednym z celów naszych działań jest „umacnianie rodziny oraz ochrona życia rodzinnego”. Ideologia gender jest tego dokładnym zaprzeczeniem.
Uważamy więc, że zupełnie niepotrzebne, a nawet wręcz szkodliwe jest delegowanie naszego przedstawiciela do Komitetu Równości ETUCE.

W imieniu KU NSZZ „Solidarność”
Przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu
Przewodniczący
/-/Stanisław Biniak

Stanowisko otrzymują;
1. Przewodniczący KK NSZZ „S”, kol. Piotr Duda
2. Przewodniczący Sekretariatu Oświaty i Nauki NSZZ „S”
3. Przewodniczący KSN NSZZ „S”, kol. Edward Malec
4. KZ NSZZ „S” Uczelni

Szef Zarządu Regionu zwraca się z prośbą

Szef Zarządu Regionu Toruńsko – Włocławskiego NSZZ „Solidarność” zwraca się z prośbą o znalezienie osób chętnych do udziału w uroczystościach związkowych i religijno – państwowych w ramach pocztu sztandarowego Zarządu Regionu Toruńsko – Włocławskiego NSZZ „Solidarność”.
Chętnych prosimy o kontakt - biuro „S”, Rektorat, pok. 607

Zmarł Antoni Szymkowski, wybitna postać toruńskiej opozycji

Wyprowadzenie zwłok z kaplicy CK w Toruniu 23 października 2013 r. o godz. 10:30. Msza święta w Kościele w Osięcinach o godz. 13:00

Wspomnienie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach k. Suchowoli. Był czwartym dzieckiem w rodzinie Marianny i Władysława Popiełuszków. Po maturze wstąpił do warszawskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1972 roku z rąk ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Ks. Jerzy cały czas był zaangażowany w pomoc potrzebującym: rodzinom wielodzietnym, ubogim, bliskim osób internowanych. Gromadził dla nich żywność i leki. Wspierał więźniów politycznych.

Od lutego 1982 r. w każdą ostatnią niedzielę miesiąca sprawował Msze św. za Ojczyznę. W Eucharystiach uczestniczyło wiele osób,  także spoza stolicy. Władzom komunistycznym nie podobała się działalność ks. Jerzego. Zastraszano kapłana. Dwukrotnie włamano się do jego mieszkania, był śledzony, nękany, zatrzymywany przez milicję. W 1983 r. wszczęto przeciwko niemu śledztwo w sprawie “nadużywania wolności sumienia i funkcji kapłana na szkodę PRL”. Był przesłuchiwany 13 razy.

W grudniu 1983 roku został aresztowany, a następnie uwolniony po interwencji Kościoła. Groziło mu 10 lat więzienia. 13 października 1984 r. k. Ostródy próbowano dokonać zamachu na życie ks. Jerzego Popiełuszki. 18 października wieczorem – na dzień przed uprowadzeniem ks. Jerzy uczestniczył we Mszy św. koncelebrowanej dla personelu medycznego w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie, której przewodniczył ks. bp Zbigniew Kraszewski. Odbył także spowiedź u ks. Wiesława Kądzieli.

Następnego dnia – 19 października – wraz z kierowcą Waldemarem Chrostowskim pojechał do Bydgoszczy. O godz. 18.00 odprawił nabożeństwo różańcowe w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników i Mszę św.

Ostatnia homilia ks. Jerzego Popiełuszki wygłoszona 19.10.1984 w kościele Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy

W drodze powrotnej około godz. 22.00 został uprowadzony w okolicach miejscowości Przysiek k. Torunia przez trzech urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Został brutalnie pobity i zamknięty w bagażniku samochodu. Przywiązawszy mu do nóg 11-kilogramowy kamień, wrzucono Go do Zalewu Wiślanego na tamie włocławskiej.

Ciało kapłana odnaleziono 30 października. Został pochowany na przykościelnym placu w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. W pogrzebie wzięło udział kilkaset tysięcy wiernych z całej Polski. Mszę św. pogrzebową koncelebrowało 6 biskupów i ponad tysiąc kapłanów. Od tamtej pory do dzisiaj miejsce pochówku ks. Jerzego jest przestrzenią szczególnej modlitwy. W ciągu minionych lat grób Męczennika nawiedziło ponad 18 mln osób z całego świata. Modlił się tam 14 czerwca 1987 r. Sługa Boży Jan Paweł II, a 25 maja 2002 r. ks. kard. Józef Ratzinger – emerytowany papież Benedykt XVI.

6 czerwca 2010 roku ks. abp Angelo Amato beatyfikował w Warszawie, w imieniu Ojca św. Benedykta XVI, ks. Jerzego Popiełuszkę. Na dzień liturgicznego wspomnienia wyznaczono 19 października – dzień narodzin dla nieba nowego Błogosławionego.

RIRM/Maria Popielewicz

Notatka za spotkania Sekcji Płacowej KSN NSZZ „S”

Notatka za spotkania Sekcji Płacowej KSN NSZZ „S”

Warszawa, 12.X.2013 r.

W zebraniu uczestniczyli przedstawiciele KZ różnych szkół wyższych w kraju. Zebranie prowadził Przewodniczący Sekcji, kol. Julian Srebrny

więcej

notatka-z-sekcji-placowej-ksn