Archiwum dla grudzień, 2017

Relacja z wycieczki do Gdyni

W listopadową niedzielę członkowie NSZZ „Solidarność” wybrali się do Gdyni.
Po spotkaniu się z sympatyczną przewodniczką (absolwentką UMK), pierwsze kroki skierowaliśmy pod POMNIK OFIAR GRUDNIA 70. Pomnik odsłonięto w 10-tą rocznicę tragicznych wydarzeń, a mówiąc wprost masakry polskich robotników dokonanej przez Polaków służących komunistycznemu reżimowi. W pobliżu znajduje się historyczna kładka nad przystankiem SKM Gdynia-Stocznia, na której ginęli od kul milicji i LWP idący do stoczni, na wezwanie rządzących, pracownicy, często bardzo młodzi ludzie.

Zapalony przez nas pod pomnikiem znicz, był symbolem pamięci, czci
i wdzięczności dla tych ludzi, których przedwczesna śmierć m.in. przyczyniła się do tego,
że dziś możemy żyć w wolnej Ojczyźnie.

Następnie udaliśmy się do niedawno otwartego, nowoczesnego i bardzo ciekawego Muzeum Emigracji. Muzealna wystawa obejmuje ponad 200 lat polskiej emigracji na całym globie. Siedzibą Muzeum jest perła modernistycznej architektury – Dworzec Morski.
Stąd przez dziesięciolecia odpływały polskie transatlantyki, m. in. Batory.

Następnie udaliśmy się na Skwer Kościuszki. Po dobrym obiedzie rozgościliśmy się na widowni Teatru Muzycznego i z zainteresowaniem obejrzeliśmy musical LALKA
wg powieści Bolesława Prusa. Do Torunia wróciliśmy pełni wrażeń.   I. Wiśniewska

fotorelacja

autorzy zdjęć: Irena Wiśniewska i Paweł Zieliński 

Relacja fotograficzna była zamieszczona na stronie http://www.fmix.pl/….od kilku dni następuje przekierowanie na stronę wp.pl nie wiemy dlaczego- jak tylko sytuację uda nam się ”zbadać” przekażemy informację  !
Przepraszamy za zaistniałą sytuację niezależną od nas….

36 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Wprowadzenie stanu wojennego

Ostateczna decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego na terytorium PRL zapadła tuż po południu 12 grudnia 1981 roku. Do komend wojewódzkich milicji i dowództw poszczególnych jednostek wojskowych wysłano rozkazy, nakazując uruchomienie dawno przygotowanych procedur. Już wieczorem tego dnia w wielu miejscach obserwować można było przemarsze oddziałów wojskowych i milicyjnych. Jeszcze przed północą rozpoczęto operację „Azalia”, której celem było opanowanie węzłów łączności oraz ośrodków radia i telewizji. Po sprawnym wykonaniu tej akcji na miesiąc zamilkły telefony. O północy rozpoczęto działania oznaczone kryptonimem „Jodła”, a więc akcję internowania działaczy „Solidarności”, opozycjonistów oraz (dla „równowagi”) niektórych przedstawicieli ekipy Gierka. Już pierwszego dnia stanu wojennego internowano blisko 3,5 tysiąca osób.

W tym samym czasie do Warszawy zwożono członków Rady Państwa, którzy mieli zalegalizować przeprowadzany właśnie zamach stanu, a także legitymizować pozakonstytucyjne ciało, jakim była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Podsunięte przez wojskowych (bezprawne nawet w świetle ówczesnego prawa) dekrety przyjęto przy jednym głosie sprzeciwu, należącym do Ryszarda Reiffa, lidera PAX.

Rano 13 grudnia przerażeni Polacy mogli obserwować czołgi i wojskowe patrole na ulicach miast, wysłuchać przemówienia generała Jaruzelskiego oraz przeczytać wydrukowane w Związku Sowieckim obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego. Informowało ono o rozlicznych ograniczeniach nałożonych na społeczeństwo – m.in. zakazie strajków i zgromadzeń, zawieszeniu związków zawodowych i większości organizacji społecznych, militaryzacji szeregu dziedzin gospodarki narodowej, wprowadzeniu godziny milicyjnej i konieczności posiadania przepustek przy opuszczaniu miejsca stałego zamieszkania. W setkach przedsiębiorstw i instytucji władzę objęli wyznaczeni przez WRON komisarze wojskowi. W radiu i telewizji pozostawiono jedynie po jednym programie, w całym kraju ukazywało się tylko kilkanaście gazet.

Pierwsze strajki wybuchły już w niedzielę 13 grudnia 1981 roku, jednak prawdziwa ich fala zaczęła się rozlewać dopiero następnego dnia. 14 grudnia strajkowało już kilkaset zakładów w całym kraju, część protestów miała jednak charakter krótkotrwały – odpowiednie wrażenie wywierała grożąca surowymi konsekwencjami propaganda, brakowało wielu związkowych liderów, uwięzionych pierwszej nocy stanu wojennego. Mimo to opór systematycznie narastał, w wielu miastach odtwarzano rozbite internowaniami struktury regionalne, organizowano siatki łączności, druk ulotek, gazetek itp. W Gdańsku utworzono Krajowy Komitet Strajkowy.

Punktem przełomowym okazała się krwawa pacyfikacja przez jednostki ZOMO kopalni „Wujek” w Katowicach, podczas której zabito sześciu górników, a trzech dalszych zmarło w wyniku odniesionych ran. Masakra ta odniosła skutek, osłabiając wolę oporu. Większość strajków wygasła lub spacyfikowano je jeszcze przed świętami, najdłużej wytrwali górnicy strajkujący pod ziemią w kopalni „Piast”, którzy zakończyli swój protest

Zarząd Regionu przypomina

Koledzy i Koleżanki, Region Toruńsko – Włocławski NSZZ „Solidarność” realizując Uchwałę programową przyjętą przez Krajowy Zjazd Delegatów w 2014 r., przystąpił do realizacji wdrożenia Elektronicznej Legitymacji Członkowskiej (ELC). Zwracamy się do Państwa z prośbą do wszystkich członków Związku o wypełnienie wniosków o wydanie Elektronicznej Legitymacji Członkowskiej, które organizacja zakładowa/międzyzakładowa jest zobowiązana dostarczyć do Zarządu Regionu w Toruniu, Oddziałów we Włocławku lub Inowrocławiu. Aby wprowadzanie danych przebiegło sprawnie, każde pola we wniosku powinny być wypełnione czytelnie. Do uzyskania legitymacji niezbędne jest podanie numeru pesel oraz własnoręczny podpis pod wnioskiem. Konieczne jest uzupełnienie kolumn: imię, nazwisko i pesel. Wczytanie danych z pliku do bazy jest niemal natychmiastowe, co bardzo przyspiesza możliwość otrzymania legitymacji. Przypominam, że legitymacja będzie ważna przez rok. Po upływie tego czasu zostanie automatycznie przedłużona po potwierdzeniu przez przewodniczącego przynależności do Związku członków swojej organizacji. Wzór wniosku o wydanie ELC można pobrać tu - www.solidarnosc.org.pl/pzu/wp-content/uploads/2016/07/Wniosek.pdf. Proszę o dostarczanie wypełnionych wniosków do Zarządu Regionu w Toruniu lub Oddziału w Włocławku i Inowrocławiu. Informacje szczegółowych udziela kolega Marcin Gralak kordynator ELC Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność”od 6 marca br, w godz. 8.30 – 14.00, tel. 886173337, e – mail. solidarnosc.osir.ino@interia.pl