Archiwum dla luty, 2019

UCHWAŁA NR 3 z dn. 25.02 2019

UCHWAŁA NR 3 z dn. 25.02 2019

Komisja Uczelniana NSZZ ”Solidarność” przy UMK domaga się od władz uczelni powtórnego, tym razem zgodnego z obowiązującym stanem prawnym, wystawienia informacji o przychodach (PIT 11) za rok 2018 dla grupy nauczycieli akademickich. Informacja ta powinna obejmować koszty uzyskania przychodów z zastosowaniem art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym z 1991 r. (z późniejszymi zmianami) od całkowitych wartości przychodów uzyskanych za pracę o charakterze twórczym jaką jest praca nauczyciela akademickiego (art.116 ust.7 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym
i nauce, 2018).

z Tygodnika Solidarność

Oświadczenie Piotra Dudy w spr. wypowiedzi zast. red. nacz. „GW” dotyczącej dotacji na ECS i Sali BHP

Solidarność wycofuje się z Rady ECS i Rady Historycznej ECS. To upolityczniona instytucja

50% kosztów uzyskania

Prawo nauczyciela akademickiego do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów zgodnie z treścią art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy PIT z tytułu działalności twórczej.

pismo_ministra_finansow_

Z przyjemnością informujemy, że Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Minister Finansów osiągnęli wstępne porozumienie co do jednolitego i korzystnego dla pracowników naukowych uczelni polskich sposobu interpretowania przepisów o skutkach podatkowych wykonywanej przez nich pracy, której oczywistym elementem jest też działalność twórcza (pismo MF do MNiSW z dnia 15.02.2019).

W ocenie więc Ministerstwa Finansów „wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim. Powyższy przepis literalnie wskazuje, że praca nauczyciela akademickiego ma twórczy, indywidualny charakter, a ustawowy zakres obowiązków nauczycieli akademickich wymaga podejmowania we wszystkich obszarach aktywności zawodowej (całość wykonywanych obowiązków nauczyciela akademickiego) działalności twórczej (utwór) w rozumieniu ustawy o prawie autorskim”. W jednoznaczny przy tym sposób Ministerstwo wskazało, że „przepisy ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w szczególności art. 115 (obowiązki nauczyciela akademickiego), art. 116 ust. 7 (twórczy, indywidualny charakter całości pracy nauczyciela akademickiego) oraz art. 128 ust. 1 (ocena pracy nauczyciela akademickiego w obszarze prawa autorskiego) są wystarczające do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z treścią art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy PIT, do całości wynagrodzenia nauczyciela akademickiego”.

Propozycje programowe wycieczki - Kraków – Podhale

Propozycje programowe Kraków – Podhale
16 – 23.08. 2019
I dzień, 16.08., piątek
Toruń – Kraków
Zwiedzanie Krakowa.
Nocleg w Krakowie.
II dzień, 17.08., sobota
Zwiedzanie Krakowa.
Nocleg w Krakowie.
W Krakowie przewidujemy m.in. : spacer Drogą Królewską, zwiedzanie Muzeum Historycznego w podziemiach krakowskiego Rynku, zwiedzanie Fabryki Oskara Schindlera, odwiedzenie Wzgórza Wawelskiego oraz dzielnicy Kazimierz.
III dzień, 18.08., niedziela
Przejazd do Zakopanego.
Godz. 11.30 Msza św. w Sanktuarium Fatimskim na Krzeptówkach.
Czas wolny na Krupówkach.
Wjazd kolejką zębatą na Gubałówkę i spacer grzbietem Gubałówki na Butorowy Wierch, skąd zjazd wyciągiem krzesełkowym do Kościeliska.
Przejazd do Stasikówki (koło Bukowiny Tatrzańskiej), obiadokolacja, zakwaterowanie na pozostałych 5 noclegów.
IV dzień, 19.08., poniedziałek
Spacer z Wierch Porońca na Rusinową Polanę oraz na Wiktorówki do Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej – Królowej Tatr. Zejście do Zazadniej.
Czas wolny w Zakopanem.
Termy Podhalańskie w Bukowinie Tatrzańskiej.
V dzień, 20.08., wtorek
Spacer jedną z dolin: Doliną Strążyską lub Chochołowską.
VI dzień, 21.08., środa
Wyjazd na Słowację. Ścieżka w koronach drzew „Bachledka”, Keżmark (przewodnik)
Spektakl góralski w Domu Ludowym w Bukowinie.
VII dzień, 22.08., czwartek
Wycieczka z przewodnikiem na Polski Spisz: m.in. Jurgów, Czarna Góra, Trybsz, Przełom Białki, Dursztyn, Frydman.
VIII dzień, 23.08., piątek
Powrót do Torunia.
Po drodze zwiedzanie Centrum JP II „Nie lękajcie się” usytuowanego na tzw. Białych Morzach obok Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie- Łagiewnikach.

KOSZT

1300 zł (pensjonat Helenka),

1440 zł (willa Czuberna)

Sprzeciw dla projektu Statutu

Uchwała KU NSZZ „Solidarność” przy UMK

nr 2
z dnia 4 lutego 2019 r.

Komisja Uczelniana na posiedzeniu w dniu 4 lutego 2019 r. w związku z trwającym pierwszym etapem prac nad projektem nowego Statutu UMK, wyraża stanowczy sprzeciw wobec treści projektu statutu z dnia 1 lutego 2019 r. i przedstawia następujące krytyczne uwagi:

1) projekt w swojej drugiej wersji pogłębia ustawowy autorytarny system zarządzania uczelnią z praktyczną eliminacją ciał przedstawicielskich i absolutną władzą Rektora;

2) brak (poza senatem) udziału przedstawicieli związków zawodowych w gremiach wypowiadających się (decydujących) w sprawach pracowniczych i ogólnouczelnianych jest oczywistym łamaniem uprawnień związkowych i będzie powodem wystąpienia do Ministra NiSW za pośrednictwem właściwych organów związkowych (Rady KSN);

3) rozbudowana z nieznanych powodów struktura uczelni - nowo tworzone kolegia poza prowadzeniem szkół doktorskich nie mają żadnych zadań i uprawnień;

4) jest wstatut, wprowadzając wymóg zatrudniania minimum 70 pracowników naukowych na wydziale – bez żadnego okresu przejściowego – powoduje likwidację trzech wydziałów mających wysoką rangę naukową: Politologii i Studiów Międzynarodowych, Nauk o Ziemi oraz Pedagogiki; konieczne by w Statucie wprowadzony został okres przejściowy w tym zakresie od 1 października 2019 r. do końca kadencji w 2020.

Niniejsza uchwała jest konieczna z uwagi na fakt, że po spotkaniu z Rektorem przedstawicieli wszystkich związków zawodowych działających w UMK w dniu 29 stycznia br. – żaden z uzgodnionych postulatów związkowych nie został ujęty w drugiej wersji projektu Statutu UMK.

UWAGA!
Ze względu na żałobę narodową koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w dniu 15 lutego 2019 roku został odwołany.
Osoby, które zakupiły bilety, proszone są o przyjście do biura „Solidarności”.

Żałoba narodowa potrwa od północy z czwartku na piątek do godz. 19 w sobotę

Były premier Jan Olszewski spocznie na Powązkach Wojskowych

Solidarność wycofuje się z Rady ECS i Rady Historycznej ECS. To upolityczniona instytucja

Solidarność wycofuje się z Rady ECS i Rady Historycznej ECS. To upolityczniona instytucja

To upolityczniona instytucja, która zamiast łączyć dzieli. Nie widzimy zasadności dalszego funkcjonowania naszych przedstawicieli i do odwołania zawieszamy ich pracach Rady i Rady Historycznej ECS – napisali w liście do dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego przewodniczący zarządów regionów i sekretariatów branżowych NSZZ „Solidarność”.