Archiwum dla grudzień, 2020

Wszystkim naszym członkom, ich rodzinom, a także sympatykom składamy życzenia zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.   Błogosławieństwa Bożego, niewzruszonej wiary  i nadziei, które wraz z łaską Jezusa – Najwyższego Króla  pomogą nam pokonywać codzienne przeciwności i pozwolą  z radością i ufnością przeżywać każdy darowany nam dzień Nowego 2021 roku.

KU NSZZ „Solidarność”

BROŃMY JEGO DOBRĄ PAMIĘĆ!

Stanowisko NSZZ „Solidarność” przy UMK

Stanowisko NSZZ „Solidarność” przy UMK
w/s planowanych zmian w funkcjonowaniu funduszu socjalnego
listopad 2020

1. KU NSZZ „Solidarność” uważa, że obowiązujący regulamin świadczeń socjalnych jest dobrym dokumentem, zgodnym z Ustawą o funduszu socjalnym i ideą tego funduszu. Struktura wydatków z funduszu socjalnego jest prawidłowa a prowadzona działalność socjalna  spełnia podstawowe potrzeby członków naszej społeczności akademickiej. W naszej opinii w obecnych szczególnych warunkach pracy

i ograniczonych możliwościach negocjacji, nie jest odpowiedni czas na dokonywanie radykalnych zmian w regulaminie funduszu socjalnego.

2. Główne postulaty inicjatorów zmian to: wczasy pod gruszą co roku oraz likwidacja dofinansowań do wycieczek krajoznawczych i wiele innych drobniejszych zmian, jak ograniczenie wypoczynku dzieci i młodzieży, ograniczenie zapomóg, stosowanie limitów dochodowych  przy zakupie biletów na imprezy kulturalno-oświatowe i sportowe, i inne.

3. Bez głębszej analizy wydaje się, że są to postulaty słuszne i korzystne dla pracowników i emerytów. Trzeba sobie jednakże zdawać sprawę, że wczasy pod gruszą co roku (oczywiście w niższym wymiarze niż obecnie) to likwidacja niektórych działalności socjalnych i znaczne ograniczenie pozostałych, tj. obniżenie wysokości kwot dofinansowań, wydłużenie okresu oczekiwania na świadczenie.

4. W ocenie bardzo wielu pracowników i emerytów, wielkim atutem naszego regulaminu świadczeń socjalnych jest bardzo duża różnorodność działalności a więc to, że każdy uprawniony może znaleźć korzystną dla niego formę pomocy. Nie widzimy zatem celowości rezygnacji z tego, poprzez, np. likwidację możliwości dofinansowania wypoczynku dzieci i młodzieży dwukrotnie w ciągu roku czy też poprzez likwidację dofinansowań do wycieczek.

Wycieczki są sposobem spędzania czasu preferowanym przez wielu pracowników i emerytów, są zupełnie inną formą działalności socjalnej niż wczasy. Jest to wypoczynek aktywny ukierunkowany na poznawanie, a więc dodatkowa nauka: krajoznawstwo, geografia i historia Polski i Europy, zaznajamianie się z inną kulturą. Kwota zarezerwowana w funduszu socjalnym na dofinansowania tej działalności (przyznawana konkretnym osobom uprawnionym, na ich wniosek) jest niewielką kwotą w porównaniu z wysokością całego budżetu funduszu socjalnego a jednocześnie pozwala naszym pracownikom i emerytom realizować swoje cele (aspekt poznawczy) mając poczucie bezpieczeństwa, gwarancję dobrej atmosfery i świadomość, że zawsze mogą liczyć na pomoc.

5. Zdecydowanie uważamy, że aktualnie obowiązujący, wypracowywany przez wiele lat poprzez ścieranie się różnych poglądów oraz praktykowanie różnych rozwiązań, regulamin świadczeń socjalnych dla kampusu toruńskiego powinien być podtrzymany

L.dz. KU NSZZ „S” 43 Toruń, 16.11.2020

————————————————————————–

Sz. Pan

Kanclerz UMK

Dr Tomasz Jędrzejewski

W odpowiedzi na przesłany projekt ankiety, chcemy jeszcze raz przedstawić niektóre argumenty zawarte w naszym piśmie z dn. 28.09.2020 (L.dz. 24):

1. Zaproponowany kalendarz negocjacji nowego regulaminu świadczeń socjalnych jest zbyt krótki i niewystarczający. W naszej opinii w obecnych szczególnych warunkach pracy

i ograniczonych możliwościach negocjacji, nie jest odpowiedni czas na dokonywanie tak radykalnych zmian w regulaminie funduszu socjalnego.

2. Ankietą nie będą objęte liczne grupy osób uprawnionych do korzystania z funduszu, tj. emeryci i pracownicy obsługi.

3. Niewiedza co do wysokości i okresu oczekiwania na świadczenia, które mogłyby być przyznawane wg nowego regulaminu, wprowadza złudne przeświadczenie, że rezygnacja z niektórych form działalności lub ich ograniczenie w zamian za otrzymanie co roku pieniędzy na tzw. wczasy pod gruszą, będzie korzyścią dla pracowników.

4. Członkowie NSZZ „Solidarność” oraz ZNP zawsze podkreślali, że wielkim atutem obowiązującego regulaminu jest duża różnorodność działalności socjalnych dzięki czemu każdy uprawniony może znaleźć korzystną dla niego formę pomocy. Nie widzimy zatem celowości rezygnacji z tego, poprzez, np. likwidację możliwości dofinansowania wypoczynku dzieci i młodzieży dwukrotnie w ciągu roku czy też poprzez likwidację dofinansowań do wycieczek.

W tej sytuacji widzimy konieczność, niezależnie od formy jaką ostatecznie przyjmie ankieta,  stworzenia możliwości dotarcia do pracowników z informacją związków zawodowych o ich stanowisku w sprawie funkcjonowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dokument  ten powinien być dostarczony wszystkim pracownikom razem z ankietą.

Do wiadomości:

Kierownik Działu Socjalnego, mgr Magdalena Pańka

————————————————————————————-

Skan pisma - odpowiedź  Kanclerza UMK  czytaj