Stanowisko Komisji Uczelnianej

STANOWISKO Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność  ” przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z dnia 21.X.2013 r

KU NSZZ Solidarność przy UMK w Toruniu wyraża swój głęboki niepokój z powodu prób ograniczania uprawnień Przewodniczącego Krajowej Sekcji Nauki NSZZ Solidarność oraz całej Rady KSN, w kwestiach związanych z reprezentowaniem Rady KSN na zewnątrz.
W sprawie przynależności do Equality Committe i wysyłania tam naszego przedstawiciela popieramy w pełni stanowisko kolegi Przewodniczącego Edwarda Malca.

Uważamy, że przedmiotowa sprawa wymaga dogłębnego przemyślenia i przedyskutowania, bez zbędnego pośpiechu. Co więcej, za naganne uznajemy pomijanie i stawianie innych członków Rady, poza zwolennikami danego pomysłu, przed faktem dokonanym. Nie możemy motywować zbyt pośpiesznego podejmowania decyzji w sprawie naszego uczestnictwa w Komitecie Równości tym, że „niemal wszystkie centrale związkowe z obszaru edukacji i szkolnictwa wyższego są reprezentowane w tej organizacji”. „Owczy pęd” nigdy nie powinien sankcjonować naszego postępowania!

NSZZ Solidarność charakteryzuje to, że od zarania swojego istnienia stoi na straży praw, wolności  i godności każdego człowieka, niezależnie od płci, wieku, zdrowia, zdolności czy wykształcenia.
W związku z tym nie ma powodu, aby ten fakt udowadniać w jakikolwiek inny sposób.

Źle pojęta postępowość i poprawność polityczna nigdy nie powinna być argumentem skłaniającym nas do bezkrytycznego popierania i wstępowania do jakichkolwiek krajowych czy międzynarodowych organizacji, jeżeli ich cele, aczkolwiek szczytne i słuszne, oparte są na podłożu ideologicznym, które budzi nasze poważne wątpliwości.

Zwracamy się do wszystkich członków Rady Krajowej Sekcji Nauki o rozważenie czy mogą wziąć na swoje barki odpowiedzialność za wplątanie Naszego Związku w obszar szkodliwej i niebezpiecznej ideologii gender.

Perfidia i zdradliwość tej ideologii polega na tym, że tematyka gender najczęściej pojawia się w kontekście edukacji i jest ogólnie kojarzona jedynie z walką przeciw dyskryminacji płci, czyli czymś poniekąd bardzo słusznym i postępowym. Studia gender są prowadzone na renomowanych uczelniach a trenerzy gender reklamują swoje warsztaty w szkołach, przedszkolach, etc. Istnieją towarzystwa i stowarzyszenia edukacji o takich celach, zajmujące się sprawami i praktykami, które jak wynika z listu koleżanki Marii Kotełko, są teraz proponowane także KSN-owi. Za tymi instytucjami stoją organizacje o zasięgu światowym (ONZ), europejskim (UE) czy państwowym (ministerstwo edukacji, ministerstwo zdrowia) (Niedziela Ogólnopolska 24/2013 , str. 40-43) oraz (jak się dowiadujemy, o zgrozo!) także krajowe i międzynarodowe organizacje związkowe .

Czy wiedząc czym w rzeczywistości jest ideologia gender mamy się poddać presji tej ideologii? Czy mamy dać się ogłupić zapleczem takich autorytetów, jak wymienione wyżej organizacje i struktury?

Nie należy także pomijać faktu, że w naszej organizacji jest duże grono osób wierzących i praktykujących, które nie chciałyby obciążać swojego sumienia przynależnością do organizacji ateistycznych i lewackich, wrogich Bogu i wierze.
Warto przypomnieć, że preambuła naszego Statutu zawiera zapis mówiący o tym, że nasze „działania opierają się na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej”, a jednym z celów naszych działań jest „umacnianie rodziny oraz ochrona życia rodzinnego”. Ideologia gender jest tego dokładnym zaprzeczeniem.
Uważamy więc, że zupełnie niepotrzebne, a nawet wręcz szkodliwe jest delegowanie naszego przedstawiciela do Komitetu Równości ETUCE.

W imieniu KU NSZZ „Solidarność”
Przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu
/-/Stanisław Biniak

Stanowisko otrzymują;