Wypowiedzenia na Wydziale Chemii

W połowie sierpnia Komisja Uczelniana NSZZ “S” otrzymała od Władz Uczelni pisma informujące o zamiarze zmian warunków pracy dla dziewięciu (9) pracowników obsługi i warsztatów Wydziału Chemii UMK (przejście z wymiaru 1 na 1/2 etatu), oraz wymówienie warunków pracy (zwolnienie) dla dwóch osób.

Jako Komisja Uczelniana NSZZ “S” nie wyraziliśmy na to zgody uzasadniając swoje stanowisko:

- brakiem określenia przez pracodawcę kto i w jakim zakresie przejmie obowiązki pracowników;

-  oraz nie podjęciem starań przez przedstawiciela pracodawcy w tej jednostce organizacyjnej co do znalezienie dla tych osób, szczególnie o długim stażu zatrudnienia na Uczelni, innych miejsc pracy.

Z końcem sierpnia pisma dotyczące zmiany warunków pracy otrzymało 15 osób, a dwie osoby otrzymały wypowiedzenie w trybie ustawowym. Natychmiast podjęliśmy działania celem wyjaśnienia pojawiających się niejasności w sposobie wypowiedzenia warunków pracy i liczby osób dotkniętych tymi wypowiedzeniami. Niejasności dotyczą następujących kwestii:

- liczby osób, w stosunku do których związek zawodowy wyraża opinię – otrzymaliśmy taką możliwość jedynie w przypadku 11 osób z grona 17 ;

- prawidłowego trybu opiniowania w przypadku pracowników, będących członkami naszego związku zawodowego;

- objęcia zmianą treści stosunku pracy pracowników-małżonków, a więc nieuwzględnienia przez przedstawiciela pracodawcy trudnej sytuacji osobistej.

Zwracamy uwagę na fakt braku kryteriów, w oparciu o które dokonano wyboru osób objętych wypowiedzeniami.

Brak takiego kryterium jest istotnym uchybieniem pracodawcy w przypadkach rozpatrywanych przez Sąd Pracy.

Przystąpiliśmy też do rozmów z Władzami Uczelni w celu podjęcia działań zmierzających do znalezienie innych miejsc pracy na Uczelni dla osób objętych wypowiedzeniami. Poniżej opublikowaliśmy stosowne pisma skierowane do JM Rektora w tej sprawie.

wypowiedzeniawchemii_1 wypowiedzeniawchemii_2

sprawa trafiła do Sądu Pracy w Toruniu