Poszkodowani pracownicy Wydziału Chemii UMK szukają pomocy w sądzie…

Problem zmian warunków pracy i płacy osobom pracującym na stanowisku obsługi Wydziału Chemii UMK (Zespół Administracyjno-Gospodarczy) w związku z realizacją planu oszczędnościowego tej jednostki znajduje swój finał w toruńskim Sądzie Pracy (ul. Piastowska 7). Część bowiem pracowników dotkniętych tymi zmianami w zatrudnieniu zdecydowała się na wniesienie pozwów sądowych. Pracownicy ci jednocześnie zwrócili się do uczelnianej Solidarności o asystowanie przez naszych przedstawicieli jako obserwatorów w trakcie rozpoczynających się rozpraw w indywidualnych sprawach.

Pierwsza taka możliwość powstała w sprawie pracownika, który wniósł o uznanie przez sąd wypowiedzenia za bezskuteczne. Jest to jedyny pracownik z całego Zespołu, któremu Uczelnia jako pracodawca wypowiedziała zatrudnienie w całości. Pierwszy termin rozprawy wyznaczony został na 10 grudnia br., brał w nim udział jako publiczność nasz związkowy przedstawiciel.

W trakcie tego posiedzenia pełnomocnik pracownika podnosił trzy główne zarzuty:

- niedopełnienia przez pracodawcę obowiązku konsultacji związkowych przy składaniu wypowiedzenia;

- powołania się przez pracodawcę na konieczność rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, stanowiących wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron (podczas gdy w ocenie pełnomocnika pracownika takiej potrzeby w ogóle nie było);

- niezastosowania obiektywnych kryteriów wyznaczenia osób do zmiany warunków pracy i płacy bądź do zwolnienia w grupie pracowników zatrudnionych w zespole gospodarczym Wydziału Chemii UMK.

W dniu 10 grudnia br. sąd przesłuchał jednego świadka w sprawie – był to kierownik Zespołu Administracyjno-Gospodarczego WCh UMK. Obserwacja w tym zakresie pozwala na wstępne sformułowanie wniosku, że sąd przede wszystkim zmierzał w sposób szczegółowy do uzyskania od tego świadka odpowiedni na temat:

- przyjętych kryteriów wyboru pracowników Zespołu do zwolnienia lub zmniejszenia etatu, ich źródła oraz określenia momentu, w którym poinformowano o tych kryteriach i wyniku ich zastosowania pracowników Zespołu;

- przyjętych na Uczelni reguł w zakresie procesu decyzyjnego co do zmiany warunków zatrudnienia, jak i możliwości przesunięcia pracowników Zespołu na inne stanowiska pracy lub dopełnienia w inny sposób zatrudnienia do całego etatu.

Po zakończeniu przesłuchania tego świadka, sąd odroczył rozprawę na kolejny termin – 23 stycznia 2015 r. na godz. 8:35. Jednocześnie sąd zobowiązał pełnomocnika Uczelni do przedłożenia w terminie 10 dni następujących dokumentów:

a) dokumentu określającego strukturę organizacyjną Uczelni;

b) wyciągu z akt osobowych wszystkich pracowników Zespołu Administracyjno-Gospodarczego WCh UMK z podaniem następujących danych:

- stażu pracy

- nabytych uprawnień emerytalnych

- kwalifikacji zawodowych

- sytuacji rodzinnej.

Na tym posiedzenie zostało zakończone.

Sporządziła:

Karolina Karpus, członek KU NSZZ „S” przy UMK                                     Toruń, dnia 15 grudnia 2014 r.