35-lecie Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK

13- 14 maja 2016 r. w Toruniu odbędą się główne uroczystości związane z 35-leciem Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK.

Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało w Toruniu 17 września 1980 r. , po wydarzeniach i strajkach robotniczych z sierpnia 1980. Jego celem była demokratyzacja życia akademickiego. Już w kwietniu 1981 r. wraz z uczelnianą Solidarnością doprowadziło do przeprowadzenia pierwszych wyborów władz uniwersytetu przez reprezentantów całej społeczności uczelni, bez ingerencji władz politycznych i partyjnych.

25 kwietnia 2016 r. na ścianie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu została odsłonięta tablica pamiątkowa przypominająca o wydarzeniach z 17-18 lutego 1981 roku, kiedy studenci UMK, na wezwanie NZS, zorganizowali strajk walcząc o autonomię wyższych uczelni, prawa człowieka i niepodległość Polski.

13- 14 maja w Toruniu odbędą się główne obchody jubileuszu 35-lecia NZS UMK. Zostaną podczas nich wręczone odznaczenia przyznane członkom NZS UMK i zasłużonym działaczom opozycji przez Radę Miasta Torunia, Prezydenta Miasta Torunia i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

PIĄTEK, 13 maja

• 19:00 Koncert KOBRANOCKI, amfiteatr Muzeum Etnograficznego w Toruniu
  • 21:00 Spotkanie członków NZS po latach, Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa

SOBOTA, 14 maja

• 10:00 Msza św. w intencji byłych i obecnych członków i sympatyków NZS UMK, kościół św. Ducha
  • 11:00 Odsłonięcie tablicy upamiętniającej powstanie NZS UMK, Dwór Artusa
  • 11:15 Otwarcie wystawy plenerowej IPN „35 lat NZS UMK”, dziedziniec Ratusza Staromiejskiego
  • 11:30 Uroczystości oficjalne jubileuszu, wręczenie odznaczeń, medali zasłużonym członkom NZS UMK, Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego
    (m.in. Medale za Zasługi dla Miasta Torunia na wstędze dla gen. Zbigniewa Nowka i NZS oraz Medale Prezydenta Torunia Thorunium dla Wiesława Janowskiego i Marka Wachnika)
  • 13:00 Konferencja naukowa „Niezależne Zrzeszenie Studentów – fenomen roku 1980”, Ratusz Staromiejski