3 Maja 2017 w Toruniu!

Szanowne Panie i Panowie! Zacni Księża! Koleżanki i Koledzy, Przyjaciele!
Uchwalenie 226 lat temu przez Sejm Rzeczpospolitej Konstytucji  3-go Maja, było dumą Polski i wydarzeniem ówczesnej Europy.
Tę rocznicę, jak pamiętam, zawsze świętowaliśmy. Świętowali nasi dziadkowie, ojcowie, ale i my. Zapewne z różnych motywacji i na różne sposoby, ale zawsze uroczyście.
W 1982 roku świętować także chcieli i mieszkańcy Torunia. Uczniowie szkół, studenci,  rzemieślnicy pracownicy naukowi, robotnicy i twórcy. Oni to w odpowiedzi na apel Tajnego Prezydium Zarządu Regionu Solidarności, 1 i 3 Maja protestowali przeciwko dyktatowi stanu wojennego, domagając się uwolnienia więzionych koleżanek i kolegów z Solidarności oraz wolnej Ojczyzny.
Demonstracje te, brutalnie spacyfikowało zomo wspomagane przez służbę bezpieczeństwa.

W latach poprzednich wspólnie z ks. Prałatem Józefem Nowakowskim, prof. Wojciechem Polakiem, Lusią Fastowicz oraz Jackiem Żurawskim z Solidarności i innymi, zachęcaliśmy do świętowania 3 Maja, łączonego z pamięcią o odwadze torunian, w dążeniu do wolności oraz życia w prawdzie i godności.
Od roku Wojewoda i Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent Torunia  i Dowódca Garnizonu, przywracając ofiarom protestu należną pamięć, włączyli składanie kwiatów pod tablicą upamiętniającą nasze majowe demonstracje do oficjalnego programu Świętowania 3 Maja. To ładny gest organizatorów.

Podobnie jak w latach minionych w tym roku spotykamy się o godz. 11:00, na skwerze w pobliżu Placu Rapackiego, przy pomniku Bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po hymnie Polski i modlitwie, którą poprowadzi ks. Prałat Józef Nowakowski,  złożymy kapelanowi Solidarności  imieninowe kwiaty.  Na koniec po odśpiewaniu Ojczyzno ma, którą poprowadzi Lusia Fastowicz, przejdziemy pod tablicę upamiętniającą dramat sprzed 35 lat i włączymy się o godz. 11:30, do procesji składania kwiatów pamięci, po jednej róży dla 300 ofiar tamtej brutalnej pacyfikacji.
Mszę świętą w intencji Ojczyzny o godz. 12:00 poprowadzi Ordynariusz Toruński, ks. biskup Andrzej Suski.

Zabierzmy ze sobą flagi biało-czerwone lub Solidarności.

Piotr Łukaszewski, współzałożyciel i członek tajnego Prezydium Zarządu Regionu Solidarności w 1982 roku.