INFORMACJA Z ZEBRANIA KU NSZZ „S” W DNIU 23.10.2017

INFORMACJA Z ZEBRANIA KU NSZZ „S”
W DNIU 23.10.2017
I. Sprawy organizacyjne.
UCHWAŁA NR 9 - przyjęcie do Związku 2 nowych członków.
II. W dniu 13 października odbyło się spotkanie z kolegami związkowcami z uniwersytetu w Stavanger w Norwegii. Nasz Związek był reprezentowany przez 6 osób:
Kol. Przewodniczącego Stanisława Biniaka, prowadzącą spotkanie kol. Karolinę Karpus oraz kol. kol. Damiana Walczaka, Elżbietę Burkacką- Łaukajtys, Ewę Kowalską, Alinę Boniewicz. Głównym celem spotkania było wzajemne przedstawienie zagadnień związanych z działalnością związków zawodowych w szkołach wyższych w obu krajach zarówno w ujęciu historycznym jak i współczesnym. W swobodnej dyskusji omawiano miedzy innymi poziom uzwiązkowienia środowiska akademickiego w Polsce i Norwegii oraz problematykę obejmującą politykę zatrudniania pracowników w szkołach wyższych.
III. Otrzymaliśmy sprawozdanie z działalności socjalnej za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku. Najwyższa kwota dofinansowania dotyczyła , jak zwykle, wczasów zorganizowanych i wczasów pod gruszą wraz z wycieczkami organizowanymi przez związki zawodowe. Świadczeń tych było 5.429 na kwotę 4.539.924,90 zł (załącznik nr 1). Ze szczegółowym sprawozdaniem można się zapoznać w biurze „S”.
Działalność kulturalno-turystyczna NSZZ ”Solidarność” w 2017 r przedstawia się następująco:
SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI
KULTURALNO-TURYSTYCZNEJ „SOLIDARNOŚCI”
W 2017 ROKU
1. Odbyły się 3 wycieczki zagraniczne:
a. Chorwacja – Perły Istrii, 8 dni,              41 osób
b. Skarby Bawarii, 8 dni, 35 osób
c. Hiszpania – Andaluzja, 8 dni, 2 grupy. 76 osób
2. Odbyły się 4 wycieczki w Polsce:
a. Ustronie Morskie, 8 dni, 40 osób
b. Spływ Kanałem Elbląsko-Ostródzkim, 2 dni 46 osób
c. Zakopane i okolice, 8 dni, 41 osób
d. Wrocław – Śląsk Opolski, 7 dni    31 osób
łącznie 310 osób
3. Odbyły się 4 wycieczki jednodniowe:
a. Łęczyca – Tum – Borysew,
b. Wyc. po Kujawach,
c. Wyc. po Pałukach,
d. Wyc. do Płocka.
Łącznie z wycieczek jednodniowych skorzystało ok. 150 osób
4. W Toruniu rozprowadzono dofinansowane bilety na 23 spektakle i koncerty.
5. Zorganizowano wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni na musical „LALKA”.
6. Co miesiąc (oprócz wakacji) odbywają się spotkania przy kawie Koła Emerytów połączone z prelekcją z przeźroczami.
Ogółem z wycieczek dofinansowanych z funduszu socjalnego oraz z budżetu związkowego skorzystało około 460 osób oraz blisko 500 osób z koncertów i spektakli.
IV. W II połowie września odbyło się zorganizowane przez Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu  XII Uniwersyteckie Forum Związkowe NSZZ „S” pod hasłem „Reforma szkolnictwa wyższego i nauki a solidarność środowiska akademickiego”. Gościem Forum był wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Aleksander Bobko, który omówił założenia i kierunki zmian zawarte w tzw. Ustawie 2.0. Odbyła się wielogodzinna, burzliwa dyskusja zakończona przyjęciem stanowiska – załącznik nr 2.