UCHWAŁA NR 18 Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” przy UMK

UCHWAŁA NR 18
Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” przy UMK
z dnia 11 czerwca 2018 r.

Komisja Uczelniana NSZZ „Solidarność” przy UMK w pełni popiera treść Listu otwartego Walnego Zebrania Delegatów Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” przyjętego w dniu 18 maja 2018 r. w Falentach koło Warszawy, wyrażającego krytyczny stosunek do wielu zapisów zawartych
w projekcie Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, przedłożonego
w Sejmie 5 kwietnia 2018 r.
Przedmiotem naszego szczególnego sprzeciwu jest wprowadzenie
w strukturze akademickiej tzw. rady uczelni o charakterze systemu menedżerskiego przejmującej istotne kompetencje organów kolegialnych. Wiele proponowanych zapisów prowadzi do zastąpienia autonomii uczelni „autonomią rektora” oraz demokracji akademickiej „absolutyzmem oświeconym”.
Brak zapisów ustawowych dotyczących struktury organizacyjnej uczelni
z odesłaniem w tym zakresie do Statutu wypracowanego w danej uczelni, potencjalnie prowadzić może do chaosu kompetencyjnego w odniesieniu do uprawnień tworzonych jednostek obejmujących sprawy organizacyjne, naukowe i dydaktyczne.
Niedopuszczalnym mankamentem projektu Ustawy jest całkowite pominięcie spraw pracowniczych jak również możliwości zawierania ponadzakładowego układu zbiorowego pracy oraz kompetencji i udziału
w organach kolegialnych przedstawicieli związków zawodowych.
Kolejnym dowodem ułomności tej ustawy jest brak jakichkolwiek gwarancji wzrostu nakładów na naukę do poziomu europejskiego, przy jednoczesnym podniesieniu wymagań „wydajności” naukowej do poziomu światowego.
W opinii członków Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” przy UMK projekt Ustawy 2.0 w obecnym kształcie powinien być w całości odrzucony.
Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność”
Stanisław Biniak