Sprzeciw dla projektu Statutu

Uchwała KU NSZZ „Solidarność” przy UMK

nr 2
z dnia 4 lutego 2019 r.

Komisja Uczelniana na posiedzeniu w dniu 4 lutego 2019 r. w związku z trwającym pierwszym etapem prac nad projektem nowego Statutu UMK, wyraża stanowczy sprzeciw wobec treści projektu statutu z dnia 1 lutego 2019 r. i przedstawia następujące krytyczne uwagi:

1) projekt w swojej drugiej wersji pogłębia ustawowy autorytarny system zarządzania uczelnią z praktyczną eliminacją ciał przedstawicielskich i absolutną władzą Rektora;

2) brak (poza senatem) udziału przedstawicieli związków zawodowych w gremiach wypowiadających się (decydujących) w sprawach pracowniczych i ogólnouczelnianych jest oczywistym łamaniem uprawnień związkowych i będzie powodem wystąpienia do Ministra NiSW za pośrednictwem właściwych organów związkowych (Rady KSN);

3) rozbudowana z nieznanych powodów struktura uczelni - nowo tworzone kolegia poza prowadzeniem szkół doktorskich nie mają żadnych zadań i uprawnień;

4) jest wstatut, wprowadzając wymóg zatrudniania minimum 70 pracowników naukowych na wydziale – bez żadnego okresu przejściowego – powoduje likwidację trzech wydziałów mających wysoką rangę naukową: Politologii i Studiów Międzynarodowych, Nauk o Ziemi oraz Pedagogiki; konieczne by w Statucie wprowadzony został okres przejściowy w tym zakresie od 1 października 2019 r. do końca kadencji w 2020.

Niniejsza uchwała jest konieczna z uwagi na fakt, że po spotkaniu z Rektorem przedstawicieli wszystkich związków zawodowych działających w UMK w dniu 29 stycznia br. – żaden z uzgodnionych postulatów związkowych nie został ujęty w drugiej wersji projektu Statutu UMK.