Opinia nt. projektu Statutu UMK

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy – Pracownicy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu!

Informujemy wszystkich Pracowników UMK, że jako Komisja Uczelniana NSZZ „Solidarność” przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zdecydowaliśmy o wyrażeniu, w drodze uchwały nr 8 z dnia 18 marca 2019 r., naszej NEGATYWNEJ OPINII wobec projektu Statutu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (w wersji datowanej na dzień 4 marca 2019 r.).

Projekt nowego Statutu UMK, przekazany nam do zaopiniowania przez JM Rektora UMK w trybie przewidzianym w art. 34 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zawiera z punktu widzenia praw pracowniczych i związkowych cztery główne wady prawne:

1) naruszenie uprawnienia związków zawodowych do uczestniczenia przedstawicieli każdego z nich z głosem doradczym w posiedzeniach każdego organu kolegialnego Uniwersytetu;

2) brak koniecznego okresu przejściowego dla przepisów Statutu wprowadzających nagłą i daleko idącą zmianę podległości służbowej pracowników (stanowiącą konsekwencję afiliacji do dyscypliny naukowej), rozpoczynającego bieg od dnia wejścia w życie nowego Statutu i trwającego do dnia 1 stycznia 2021 r.;

3) brak należytej precyzji przy kształtowaniu treści paragrafu 100 Statutu dotyczącego umów o pracę nauczycieli akademickich oraz związanych z nimi konkursów na zatrudnienie;

4) brak uprawnienia związków zawodowych do opiniowania uchwał Senatu UMK przyjmowanych w sprawie „Wewnętrznych systemów zapewniania jakości” w Uniwersytecie.

Nasze argumenty przedstawiliśmy szczegółowo w Uzasadnieniu do uchwały nr 8/2019 – plik do pobrania:

[uzasadnienie]

Po omówieniu naszych zarzutów wobec projektu, zwróciliśmy się jako KU do Członków Senatu UMK, który jest organem uprawnionym do uchwalenia Statutu, z prośbą o przyjęcie pod obrady propozycji czterech poprawek naprawiających przedstawione w uzasadnieniu naszej uchwały wady projektu Statutu UMK. Wyrażamy wielką nadzieję, że Członkowie Senatu UMK uwzględnią nasze propozycje w trakcie swoich prac nad projektem Statutu w czasie posiedzenia w dniu 16 kwietnia 2019 r. i wprowadzą je do treści tego aktu, działając w ten sposób w najlepszym interesie wszystkich Pracowników Uniwersytetu.

Cztery poprawki zaproponowane przez KU do projektu Statutu UMK – plik do pobrania:

[poprawki]