INFORMACJA Z ZEBRANIA KU NSZZ „S”
w dn. 27.01.2020

Na zebraniu obecnych było 17 członków KU (jedna nieobecność usprawiedliwiona) oraz 1 osoba z Komisji Rewizyjnej. Zebranie prowadził Przewodniczący Związku, kol. Stanisław Biniak.

1. Omówienie negocjacji dotyczących Regulaminu wynagradzania pracowników naszego Uniwersytetu.
W wyniku rozmów przedstawicieli związków zawodowych z Władzami Uczelni, dzięki uzgodnieniu wspólnego stanowiska przez związki zawodowe, udało się dokonać zmian szeregu zapisów w tekście i załącznikach zaproponowanego projektu Regulaminu. Szczegóły w załączonej informacji.

2. Przewodniczący zapoznał obecnych z odpowiedzią Ministerstwa  na pismo Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „S” w/s podwyżek wynagrodzeń dla pracowników uczelni wyższych w 2020 roku (załącznik). Na ten cel zarezerwowano w planie budżetu 802 mln zł. Po podpisaniu ustawy budżetowej nastąpi realizacja tej zapowiedzi.

3. Członkowie Komisji mówili o trudnościach i poważnych przeszkodach w realizacji dydaktyki i badań. Przykładowo wstrzymane są wszelkie zakupy (brak odczynników), nie podejmuje się działań w związku z obowiązkowymi wyjazdami studentów, itd. Inną niedogodnością jest brak ustalonych kryteriów oceny pracowników.

4. Kol. Jerzy Romański przedstawił prezentację, która ilustruje dane otrzymane od JM Rektora a dotyczące wynagrodzeń pracowników na poszczególnych stanowiskach we wszystkich jednostkach organizacyjnych Kampusu Toruńskiego UMK za miesiąc listopad 2019 roku. Informacje płacowe dotyczą wynagrodzeń zasadniczych oraz wynagrodzeń brutto, tzn. zasadnicza + wysługa lat + premia + inne dodatki cykliczne, bez nadgodzin, „trzynastki”, dodatków jednorazowych. Z zestawień tych wynika m. in. to, że w różnych jednostkach na tych samych stanowiskach są zupełnie inne wysokości pensji, nieraz bardzo się różniące. Występują też tzw. „kominy” na różnych stanowiskach i w różnych jednostkach przy jednoczesnym znacznym spłaszczeniu wynagrodzeń w wielu grupach pracowniczych. Ich wysokość jest nieraz szokująca.

5. UCHWAŁA NR 1 – przyjęcie do Związku 1 osoby.

6. Kol. Ludmiła Fastowicz poinformowała, że w związku z jej przejściem na emeryturę, przedstawicielem „S” w Bibliotece będzie kol. Joanna Szwarc-Kozłowska.

7. Kol. Stanisław Biniak poprosił zespół ds. socjalnych o przeanalizowanie Regulaminu Świadczeń Socjalnych i zastanowienie się czy wymaga on zmian.