KOMUNIKAT ZE SPOTKAŃ Z JM REKTOREM W KWIETNIU 2021 ROKU

KOMUNIKAT ZE SPOTKAŃ Z JM REKTOREM
W KWIETNIU 2021 ROKU

W kwietniu odbyła się seria spotkań wideokonferencyjnych przedstawicieli związków zawodowych z władzami Uczelni reprezentowanymi przez JM Rektora i Kanclerza UMK.
Spotkania dotyczyły uzgodnień i opiniowania  przez stronę związkową zmian
w istniejących wewnątrzuczelnianych aktach prawnych (Regulamin Organizacyjny, Regulamin Wynagradzania) oraz uzgodnienia treści nowego regulaminu oceny nienauczycieli akademickich. Spotkania poprzedzały wideokonferencje przedstawicieli związków zawodowych w celu wypracowania wspólnego stanowiska w dyskutowanych sprawach.
Zmiany w istniejących aktach prawnych nie budziły większych zastrzeżeń przedstawicieli związków zawodowych i zostały zaopiniowane/uzgodnione pozytywnie.
Przy okazji zmian w Regulaminie wynagradzania przedstawiono Władzom oczekiwanie związków zawodowych dotyczące wysokości i struktury płac na Uniwersytecie. Najważniejsze postulaty dotyczą:
 traktowanie płacy minimalnej jako wynagrodzenie zasadnicze,
 poprawa struktury płac tak, aby widełki na kolejnych stanowiskach nie zazębiały się,
 realne podniesienie płac pracowników w okresie przedemerytalnym.
Związki zawodowe odniosły się negatywnie do przedstawionego projektu regulaminu oceny nienauczycieli akademickich, wskazując na konieczność wielu zmian
w jego treści. Przygotowywany jest poprawiony projekt regulaminu, który będzie przedmiotem dyskusji i uzgodnień w kolejnych tygodniach.