Radio “SOLIDARNOŚĆ” w Bibliotece

11 czerwca w Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się sesja popularnonaukowa “Radio Solidarność” połączona z otwarciem wystawy oraz emisją audycji radiowych i filmów dokumentalnych poświęconych radiu podziemnemu.

Wydarzenie organizuje Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy w ramach obchodów Roku Kultury Niezależnej. W spotkaniu wezmą udział m.in. twórcy radia podziemnego.

W czasie sesji (w godz. 12.00-16.00) zostanie m.in. omówiony projekt edukacyjny IPN “Rok Kultury Niezależnej” wraz z prezentacją strony internetowej i omówieniem zawartości przygotowanej okolicznościowej wystawy (dr Marek Szymaniak, IPN Delegatura w Bydgoszczy). Ponadto będzie można wysłuchać następujących wystąpień: “Radio Podziemne jak przejaw Kultury Niezależnej w Polsce lat osiemdziesiątych” (Wacław Kuropatwa), “Podziemne Radio i Telewizja w Toruniu (Jan Hanasz), “Radio “Solidarność” na fonii TVP” (Andrzej Churski), “Radio “Solidarność” Bydgoszcz” (Roman Kotzbach), “Telewizja Obywatelska z nadajnika bazy sowieckiej w Toruniu” (Jerzy Wieczorek), “Od astronomii do Telewizji Solidarność - wspomnienia konstruktora nadajników” (Eugeniusz Pazderski), “Toruńska Telewizja Solidarność” (Zygmunt Turło).

Po wystąpieniach nastąpi zwiedzanie wystawy “Radio Solidarność” połączone z prezentacją sprzętu radiowego wykorzystywanego do emisji audycji (III piętro Biblioteki Uniwersyteckiej) oraz pokazem filmów dokumentalnych poświęconych Radiu Podziemnemu (wprowadzenie Wacław Kuropatwa). Na zakończenie przewidziana jest dyskusja.

Wystawa będzie prezentowana w Bibliotece Uniwersyteckiej do 30 czerwca.