Apel o udział w akcjach protestacyjnych

L. Dz. 25/W/13                                                                                Warszawa/Kraków 23 marca 2013.
Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy
z Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”,
pracownicy uczelni wyższych, instytutów PAN oraz Instytutów Badawczych
W dniu 26 marca 2013 NSZZ „Solidarność” organizuje pikiety solidaryzujące się z Komitetem Protestacyjno-Strajkowym na Śląsku, który w tym dniu przeprowadzi strajk generalny w godzinach od 6:00 do 10:00, z następującymi żądaniami:

1. Obrona miejsc pracy.
2. Wycofanie niekorzystnych dla pracowników zmian w Kodeksie Pracy.
3. Uchwalenie przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych.
4. Zaniechanie likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze.
5. Zaprzestanie likwidacji szkół i zaprzestania przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy.
6. Stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego.
7. Odbudowanie dialogu społecznego.
Apeluję o udział w tych akcjach protestacyjnych. Pamiętajmy, że „dialog społeczny” od dawna nie istnieje w szkolnictwie wyższym i w nauce. Odmawia się nam prawa do zawarcia ponadzakładowego układu zbiorowego pracy. Odmawia się prawa do negocjowania zasad podwyżek płac. Narzuca się patologiczne rozwiązania płacowe – tegoroczne podwyżki mogłyby być o 20% wyższe, gdyby nie wspieranie wieloetatowości przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nie będzie podwyżek

apel_pikieta_26_03_s