IX Uniwersyteckie Forum Związkowe NSZZ „Solidarność”

„A ŹRÓDŁO WCIĄŻ BIJE”

Pod takim hasłem odbyło się we Wrocławiu w dniach 13- 15 września 2013 roku

IX Uniwersyteckie Forum Związkowe NSZZ „Solidarność”

Organizatorem i gospodarzem Forum była KZ NSZZ „S” Uniwersytetu Wrocławskiego.

Referat programowy „A źródło wciąż bije” wygłosił v-ce przewodniczący KZ kol. Andrzej Jabłoński. Jednym z zaproszonych gości był Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „S” Dolny Śląsk, Kazimierz Kimso, który wygłosił ciekawy referat pt. „Jeden drugiego brzemiona noście”. Były tez inne interesujące referaty, np. „Solidarność” – sztuka i cena kompromisów” czy „Przyszłość i znaczenie Solidarności we współczesnym świecie”. Każdemu referatowi towarzyszyła dyskusja.

Oczywiście podczas Forum miała też miejsce dyskusja i wymiana doświadczeń
nt. aktualnych problemów pracowników uniwersytetów polskich. Tak więc poruszono m. in. sprawę zmian w polityce kadrowej uczelni i zmian zapisów statutowych po nowelizacji Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (art.120). Mówiono też o tegorocznej regulacji płac, porozumieniach płacowych i roli związków zawodowych w procesie negocjacji nad podziałem przyznanych przez ministerstwo środków.

W dniu 14 września uczestnicy Forum wystosowali przesłanie - przyjęte przez aklamację - w którym wyrazili swe poparcie dla manifestujących w Warszawie związkowców.

Nasi koledzy z Wrocławia zadbali tez o to byśmy, choćby w niewielkim stopniu, poznali ich piękne miasto i posiadający ponad 300-letnią historię uniwersytet. Zachwyciła nas m.in. słynna aula Leopoldina, w której obradowaliśmy czy przepiękny uniwersytecki ogród botaniczny.

Duże wrażenie zrobił też na nas koncert ballad solidarnościowych wraz z komentarzem historycznym – swoista lekcja historii wyśpiewana i opowiedziana przez byłego działacza NZS, obecnie dyrektora liceum.

Forum zakończyło się w niedzielę Mszą Św. w intencji Solidarności i pracowników uniwersyteckich. Ostatnim akcentem było podsumowanie Forum w Salonie Śląskim, przepięknym miejscu, którego mogą pozazdrościć Wrocławiowi inne ośrodki akademickie. Gorąco dziękowano gospodarzom. Były tez podziękowania dla organizatorów poprzedniego Forum, czyli dla nas, KU „S” UMK (byliśmy reprezentowani we Wrocławiu przez 2 osoby).

Uczestnicy Forum – Jerzy Romański, Irena Wiśniewska