11 listopada Narodowy Dzień Niepodległości

11 listopada obchodziliśmy Narodowy Dzień Niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbywały się marsze, parady i wydarzenia sportowe związane ze Świętem Niepodległości. Główne uroczystości odbyły się w Warszawie oraz w Krakowie.

W związku z obchodzonym świętem odzyskania przez Polskę niepodległości uroczystości upamiętniające owe wydarzenie odbyły się w wielu miastach naszego kraju. W stolicy oprócz oficjalnych obchodów święta – do udziału, w których zapraszał prezydent Bronisław Komorowski  – odbył się Marsz Niepodległości, organizowany przez środowiska narodowe. Poprzedziła go Msza św., sprawowana o godz. 13.00 w kościele św. Barbary.

Tuż po godz. 17.00 stołeczny ratusz rozwiązał marsz. Rozwiązanie zgromadzenia sugerowała organizatorom policja. Według uczestników określenie marszu jako nielegalnego zgromadzenia jest absurdalne. Ponadto po stronie uczestników i organizatorów nie leży żadna wina za przebieg wydarzeń – zwrócili uwagę zgromadzeni podczas Marszu Niepodległości. Prowokacji dopuściła się grupa osób, która dołączyła na jakiś czas do manifestujących. Policja wchodząc w tłum, podjęła środki przymusu bezpośredniego.

W Warszawie odbyło się w sumie 11 wydarzeń związanych ze Świętem Niepodległości.

Po Mszy św. sprawowanej w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży Sejm został otoczony modlitwą różańcową. Uczestnikom wydarzenia przyświecało motto: „z Maryją, Królową Polski, módlmy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, o wypełnianie Jasnogórskich Ślubów Narodu”. Jak powiedział dr Grzegorz Senatorski była to modlitwa ekspiacyjna i prośba o „tworzenie dobrych praw” i by „naszym posłom łatwiej było dostrzec potrzeby ojczyzny, naszych rodzin, naszych dzieci”.

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II i Mszą św. w Katedrze Wawelskiej rozpoczęły się w Krakowie organizowane przez PiS obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach brali udział członkowie i zwolennicy PiS z prezesem tej partii Jarosławem Kaczyńskim na czele oraz blisko 500-osobowa grupa zaproszonych Węgrów. Po Mszy św. złożone zostały kwiaty na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie przed Krzyż Katyński, znajdujący się u stóp Wzgórza Wawelskiego, gdzie złożyli kwiaty. Tam też miało miejsce wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Tam też wystąpił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Mówił, że rozwiązania nie przyjdą z zewnątrz.

“Pamiętajmy, Polska musi być jedna i źródeł postępu, źródeł nowoczesności musi szukać u siebie, wewnątrz energii naszego narodu, w jego odmienności, tożsamości i oryginalności” – apelował prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W poniedziałek rano Jarosław Kaczyński wraz z innymi politykami PiS złożyli też kwiaty pod pomnikami twórców polskiej niepodległości: Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, gen. Stefana “Grota” Roweckiego, Wincentego Witosa i prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Polsko, uwierz w swoją wielkość!

Homilia JE ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego, wygłoszona podczas Mszy św. sprawowanej w dniu Święta Niepodległości w bazylice Mariackiej w Gdańsku