Związki na szczyt G20

Przewodniczący NSZZ “Solidarność” w przesłanym dzisiaj do Premiera RP liście przedstawił szefowi polskiego rządu propozycje Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych dotyczące przeciwdziałania kryzysowi.

NSZZ “Solidarność” przyłącza się do ogólnoświatowego apelu związków zawodowych o podjęcie przez państwa działań prowadzących do zwiększenia popytu wewnętrznego i chroniących przed negatywnymi skutkami kryzysu. NSZZ “Solidarność”, jako członek Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (MKZZ) ma nadzieję, że szczyt G20 przyniesie konkretne rozwiązania na czas kryzysu.

Obecnie spowolnienie gospodarcze jest problemem globalnym. W skali rocznej PKB skurczyło się o 6% w gospodarkach krajów G8, UE oraz OECD jako całości. Do tej pory nie odnotowano jeszcze tak złych wyników. Międzynarodowa Organizacja Pracy oszacowała, że w 2009 r. w wyniku kryzysu pracę może stracić nawet 50 mln ludzi na całym świecie.[1]

Dlatego też globalny ruch związków zawodowych zaapelował do liderów G20, aby we współpracy z innymi państwami opracowali strategię, która pozwoli przezwyciężyć kryzys oraz zbudować gospodarkę światową opartą na nowych zasadach. Strategia ta powinna dążyć do wdrożenia międzynarodowego planu naprawy i trwałego wzrostu opartego na m.in.: tworzeniu miejsc pracy powiązanych z inwestycjami publicznymi, aktywnej polityce rynku pracy oraz ochronie osób najbardziej narażonych na skutki kryzysu.

- W sytuacji kryzysowej czas działa na naszą niekorzyść, tym bardziej, jeśli nie podejmuje się zdecydowanych działań, by minimalizować straty. Dlatego mamy nadzieję, że szczyt G20 przyniesie konkretne propozycje, które będą przeciwdziałać kryzysowi - powiedział Janusz Śniadek, Przewodniczący KK NSZZ “Solidarność”. - Od początku roku liczba osób bezrobotnych w Polsce wzrosła o 250 tys. osób. Sytuacja na naszym rynku pracy podobnie jak na innych europejskich rynkach cały czas się pogarsza. Prowadząc kampanię “Solidarność na kryzys” cały czas podkreślamy, że ochrona miejsc pracy oraz stymulowanie popytu to działania niezbędne w walce z kryzysem - dodał.

Zdaniem NSZZ “Solidarność” priorytetem liderów G20 w tej sytuacji powinno być przywrócenie zaufania poprzez zahamowanie pogarszania się sytuacji gospodarczej oraz utraty wielu miejsc pracy. Aby zrealizować ten cel potrzebne są m.in. programy inwestycyjne w infrastrukturę, które będą stymulować wzrost popytu.

deklaracja-londynska