Prace nad Regulaminem wynagradzania

Informacja o pracach nad projektem Regulaminu wynagradzania pracowników UMK
W wyniku rozmów przedstawicieli ZZ z Władzami Uniwersytetu, dzięki uzgodnieniu wspólnego stanowiska przez związki, udało się dokonać zmian szeregu zapisów w tekście i załącznikach zaproponowanego projektu Regulaminu:
1. Obniżono górną granicę widełek wynagrodzenia zasadniczego na stanowiskach  kanclerza, kwestora i ich zastępców.
2. Skrócono okres ciągłej nieobecności pracownika pozbawiającego go dodatku zadaniowego i funkcyjnego z trzech do  jednego miesiąca.
3. Wykreślono zapis dotyczący premii, przyznawanych przez Kanclerza, pracownikom wykonującym prace na rzecz związków zawodowych.
4. Szczegółowe zasady ocen okresowych pracowników niebędących nauczycielami (pracowników inżynieryjno-technicznych, bibliotekarzy oraz pracowników administracji), które wejdą w życie zarządzeniem Rektora w roku 2021, będą uzgadniane ze związkami zawodowymi, a nie tylko opiniowane, jak zaproponowano w projekcie.
5. Pracownik w przypadku obniżenia lub pozbawienia premii regulaminowej na złożenie odwołania od decyzji będzie miał 7 dni. (a nie 3 dni).
6. Wprowadzono zapis, że pracownikowi może zostać odebrana premia regulaminowa, jeżeli bezzasadnie odmówił wykonania polecenia służbowego wynikającego z jego zakresu obowiązków.
7. Pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie regulaminu nie spełniają minimalnych wymogów kwalifikacyjnych w zakresie wykształcenia zobowiązani są do jego uzupełnienia do dnia 31 grudnia 2025 r (w propozycji była data 31 grudnia 2023).
8. Dla szeregu grup pracowników podniesiono stawkę płacy minimalnej do 2600,- (zamiast proponowanego ustawowego minimum) – głownie dla stanowisk wymagających wyższego wykształcenia (administracja, bibliotekarze).
Oprócz tego, w ramach porozumienia zajęto stanowisko w następujących sprawach:
1. Podniesienie stawek wynagrodzenia pracowników obsługi powyżej ustawowego minimum będzie tematem rozmów związków zawodowych z władzami uniwersytety najpóźniej w czerwcu br, po otrzymaniu informacji o wielkości subwencji i środkach na podwyższenie wynagrodzeń pracowników nauki i szkolnictwa wyższego. Niezależnie, na bieżąco, w poszczególnych jednostkach utrzymana będzie zasada zwiększenia wynagrodzeń w przypadkach zwiększenia zakresu obowiązków pracownika (przy zmniejszeniu liczby zatrudnionych w danej  jednostce organizacyjnej).
2. Przewidziano podwyżki wynagrodzenia dla pracowników w wieku przedemerytalnym - pod warunkiem złożenie wniosku na rok przed osiągnięciem wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę.
3. Uzgodniono przywrócenie stanowisk dla części nauczycieli zatrudnionych w SPNJO oraz sposób rekompensaty obniżonych stawek za nadgodziny niektórych grup nauczycieli zatrudnionych w jednostkach pozawydziałowych.
4. Z inicjatywy Rektora Dzień 19 lutego – Święto Uniwersytetu będzie dodatkowym dniem wolnym od pracy bez konieczności jego odpracowania.