NOTATKA ZE SPOTKANIA W/S PŁACOWYCH.

W dniu 22 czerwca 2020 roku przedstawiciele związków zawodowych działających przy UMK spotkały się z Władzami Uczelni: JM Rektorem, Rektorem – Elektem, Kanclerzem i Kwestorem. Spotkanie to przewidziane było w Porozumieniu płacowym zawartym w 2019 roku.

Zmieniona została formuła spotkania – JM Rektor zaprosił nas w celu poinformowania o sytuacji finansowej Uczelni zmienionej wybuchem pandemii COVID-19
w marcu br. Przekazał informacje o kosztach epidemii, jej skutkach dla finansów państwa,
w tym o wycofaniu się z zamiaru 7% podwyżek wynagrodzeń pracowników szkół wyższych w 2020 roku. Uczelnia wcześniej rozpoczęła szereg inwestycji, które będzie kontynuować mimo braku niektórych, z wcześniej deklarowanych dotacji zewnętrznych.

Według Władz Uczelni, obecny stan finansów pozwala jednak na częściową realizację podwyżek płacy zasadniczej osobom deklarującym przejście na emeryturę w chwili osiągnięcia takich uprawnień. Podwyżki te były by ograniczone kwotowo i czasowo.

Przedstawiciele związków zawodowych, po wysłuchaniu informacji, postanowili niezwłocznie przygotować postulaty zawierające najpilniejsze oczekiwania pracowników:

· zmiany w strukturze płac różnicujące stawki wynagrodzeń (głównie płacę minimalną) pracowników w grupach awansowych oraz wzrost płac pracowników administracji i asystentów,

· znaczące podwyżki dla nienauczycieli akademickich w wieku przedemerytalnym, deklarujących odejście z pracy po uzyskaniu uprawnień,

· rekompensatę kosztów związanych z pracą zdalną zarówno nauczycieli akademickich jak i pracowników administracji.

Władze Uczelni zadeklarowały gotowość do szybkiej odpowiedzi na sformułowane postulaty ze wskazaniem zakresu i terminu ich możliwej realizacji.