nszz solidarność toruń
NSZZ Solidarność Toruń - masz wpływ na kształtowanie przyszłości

Menu

 
Strona Główna
Ogłoszenia
Działalność
Archiwum Biuletynów
Ciekawe miejsca
Przegląd prasy
Kontakt
Mapa Serwisu

Statut prawny

 
Władze
Statut
Uchwała Finansowa
Uchwały i Stanowiska
Kalendarium
Deklaracja Członkowska

Relacje z wyjazdów

 
Warszawa '08
Zakopane IX.07
Zamość '07
Zakopane VIII.07
Kraków '07
Wrocław '07
Grudziądz '06
Huculszczyzna '06
Zakopane '06
Podlasie '06
Mogilno '06
Rowy '06
Kijów, Lwów '05
Gdansk '05
Zakopane '05
Suwalszczyzna '05
Litwa-Łotwa-Estonia '04
Bachotek '04
Bierzgłowo '04
Huculszczyzna '03
Lwów i okolice '02
Tatry '02
Piwnice k. Torunia '02
Zakopane '01
Wilno '01
Beskid Żywiecki '01
>>> NSZZ Solidarność przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sekretariat KU NSZZ Solidarność:ul. Gagarina 11, 87 - 100 Toruń, Rektorat UMK pok. 612, czynny w godz. 830 - 1430, tel. / fax. - 611 42 87, E-mail: sol@uni.torun.pl - Serdecznie zapraszamy!!! <<<

Strona Główna -> Wrocław




 
Wrocław - 2007
Wrażenia z wycieczki po Dolnym Śląsku


Raduje się serce, raduje się dusza
Kiedy Solidarność na wycieczkę rusza!

     30 kwietnia 2007 roku, w poniedziałek rano, w zimny, słoneczny poranek, ruszyliśmy na wycieczkę szlakiem do Wrocławia i na Dolny Śląsk a po drodze Leszna zwiedzanie i kościoła pod wezwaniem Krzyża św. ze zboru Braci Czeskich na katolicki w XVII wieku w pięknym klasycystycznym i barokowym stylu przerobionego, podziwianie. Perełkę baroku wielkopolskiego w kosciele Farnym św. Mikołaja też podziwiali i nad rodami Leszczyńskich i Sułkowskich historycznie podumali.



     W Rydzynie zespół zamkowo pałacowy w zachwyt nas wprowadził! To tutaj dwukrotny król Polski Stanisław Leszczyński społeczne reformy i nowoczesne szkolnictwo usiłował zaprowadzić. Różne figle historia płata i słabości ludzkie obnaża! Król schował się we Francji, gdzie córkę za Ludwika XV za mąż wydał a w pięknym pałacu ród Sasów w polowaniach rozmiłowany, przez długie lata w osobie króla Augusta II przebywał. W dwudziestoleciu międzywojennym było tu słynne Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich gdzie dyscyplina i wysoki poziom nauczania gwarantował światowe sukcesy jego wychowania!.

     Z bijącym sercem do św. Jadwigi Śląskiej w pięknym sanktuarium w trzebnicy w pielgrzymkowym nastroju podążali, a tam znakomity przewodnik, brat Marcin Salwatorianin nas powitał i tak ozywił postać Świętej, że Jej heroiczne życie i skomplikowane dzieje niemiecko-polskiego średniowiecza, przed naszymi oczyma jak kwiat rozkwitał! Nazwa miejscowości od trzebienia puszczy pochodzi i mroki średniowiecza przywodzi. Bazylika św. Bartłomieja przebudowana na przełomie XVII i XVIII w. budzi podziw dla barokowego przepychu a w podziemiach, w stylu późnoromańskim najstarsza część kościoła, która dzieje Henryka I Brodatego, św, Jadwigi i Piastów, dokładnie przywołała. Odmówiliśmy modlitwę przy imponującym, barokowym sarkofagu św. Jadwigi i ze wzruszeniem błogosławieństwo relikwiarzem z czaszką Świętej przyjęliśmy.



     1 maja od Panoramy Racławickiej zwiedzanie pięknego Wrocławia zaczynamy i jedyne w swoim rodzaju dzieło malarstwa batalistycznego podziwiamy. Historia samego obrazu jest wielce burzliwa, kiedy ze Lwowa do Wrocławia przez zawieruchę wojenną i perturbacje komunistyczne, przybywa.Przed naszymi oczami ożyli patrioci i bohaterowie z Tadeuszem Kościuszką na czele. Mozna się z tego niezwykłego malowidła nauczyć wiele! Z wieży gotyckiej katedry piękno Wrocławia kontemplowali i burzliwe losy miasta poznawali.

     W ogrodach - Botanicznym i Japońskim, pięknem swiata roślin zauroczeni, dumaliśmy nad miejscem człowieka na ziemi! W uszach brzmiała piosenka ... mkną po szynach niebieskie tramwaje po stu mostach po stu mostach, wśród zieleni, placów i ulic..., bo Wrocław ma rozmach prawdziwie europejskiego miasta! Z przyjemnością chodziliśmy różnymi uliczkami, na Taniej Jatce pomysły średniowiecznych rzeźników i kupców nas zadziwiły a utrwalone w rzeźbach zwierzęta, całą filozofię jedzenia na myśl przywodziły! Dalej ulicą krasnali na rynek podążali, okazały ratusz i kamieniczki w różnych stylach oraz symbole EURO 2012 podziwiali! Hala Ludowa, pergola, fontanny i szkoła filmowa , to cacka architektury, której nie zniszczył żaden czas ponury! Kiedyśmy się nachodzili i wielce utrudzili, to z przyjemnością w Myśliwskiej restauracji zasiedli i bardzo dobry obiad z apetytem zjedli!

     2 maja w Środzie Śląskiej podziwiamy długi rynek ale przede wszystkim klejnoty monarsze przypadkowo przez budowlańców odkopane, rozgrabione i z trudem przez państwo odzyskane i w maleńkim muzeum zdeponowane. Wśród nich zachwyt wzbudza Korona ślubna z piastowskimi orłami, pierścień z szafirem, zapona z kameą ,wszystko z XIII i XIV wieku, prawdziwe pożądanie wzbudziło! Trudne problemy katolików i protestantów w ewangelickim Kościele Pokoju w Jaworze rozpoznawali i kontemplowali nad zawiłymi drogami do Boga. Budowla to drewniana , w rok wybudowana, po wojnie trzydziestoletniej, za miastem, z drewna , gliny, piasku i słomy ale wewnątrz zachwyca piękno ambony , empory i malowidła o tematyce biblijnej w stylu śląskiego malarstwa ludowego i w ewangeliczny sposób pouczającego.

     Piękne krajobrazy w oknach autobusu migały i skalne organy przez naturę wykute w bazalcie podziwiali, gdzie koncert ptaków i tajemnicze dźwięki wysłuchali!

     Na Polach Legnickich historia chwały oręża polskiego odżyła. Obcięta głowa Henryka Pobożnego, syna Św. Jadwigi Śląskiej, hordy Mongołów w 1241r. odstraszyła i cały chrześcijański Zachód obroniła! Bitwa przegrana ale moralnie wygrana z bitwami pod Wiedniem z Turkami i z Cudem nad Wisłą z bolszewikami porównywana! W miejscu gdzie z trudem żona i matka księcia zwłoki zmasakrowane rozpoznała ,najpierw kaplica a potem imponująca, benedyktyńska, klasztorna budowla powstała . Barokowa fasada kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego .i Św. Jadwigi w promieniach zachodzącego słońca wszystkich olśniła i na kolana rzuciła!

     W Lubiążu Cystersi pokazali talent i prawdziwy kunszt budowniczych! Klasztor, pałac Opata ,browar, piekarnia, szpital i zabudowania gospodarcze a wszystko imponujące, tworzy ogromny kompleks i należy do największego tego typu w Europie Środkowej! Przeszły po tych ziemiach huragany historii od świetności rodów piastowskich, czeskich i austriackich do ruiny , która się dzisiaj powoli z trudem podnosi i Bogu dzięki!

     3 Maja na pamiątkę ustanowienia Konstytucji 3 Maja, Święto narodowe w a autobusie godnie uczcili, pieśni patriotyczne śpiewali a motyw "Witaj Maj 3 Maj, dla Polaków błogi raj' pobrzmiewał cały dzień! W majowym nastroju w promieniach słońca na ławkach strzegomskiego marmuru zasiedli i wiedzę o Strzegomiu tylko książkową posiedli!

     Kościół Św. Barbary z synagogi żydowskiej w XIV wieku na katolicki mijali i nad zmiennością losu się zadumali. W kościele Św. Piotra i Pawła przed Matką Boską Strzegomską nisko się pokłonili i o błogosławieństwa prosili! A jest Ona w budowli gotyckiej pięknej i oryginalnej, jednej z najciekawszych na Dolnym Śląsku, gdzie na dzwonnicy znajduje się najstarszy dzwon kościelny z 1318 roku!

     Zamek w Książu swą potęgą i tajemnicą nas intryguje , zagmatwaną historię obrazuje i losy pięknej księżnej Daisy przywołuje! Ze świetności zamku tylko bryła została , w środku skromnie, dlatego wystawa kwiatów i degustacja win obecnych użytkowników ratowała Przed zamkiem ludyczne kramy, występy, tańce i śpiewanie- 3 Maja świętowanie! .

     Szczawno nas z lekka rozczarowało kiedy w budynku funduszu wczasów nas ulokowało ale wieczorne biesiadowanie, świętowanie i śpiewanie złe wrażenie zneutralizowało!

     4 maja Kościół Pokoju p. w. Świętej Trójcy w Świdnicy z zachwytem oglądamy i protestancką Biblię pauperum podziwiamy! Budowla drewniana, 7,5 tys. .wiernych pomieścić może, na pięknej ambonie klepsydra aby nie przedłużać kazań broń Boże! Dzięki mrówczej pracy m.in. toruńskich konserwatorów świątynia nabiera blasku i kolorów! Muzyka Bacha wykonana na organach w świątyni czyni nasze serca trochę lepszymi! Wokół kościoła cisy, buki i drzewo cedrowe, peonie krzaczaste niezwykłej urody a obok nagrobne płyty porozrzucane i zaniedbane i tutaj pytanie- kim jesteś człowiecze? Nad Świdnicą króluje i czuwa Matka Boska Świdnicka w cudownym obrazie w katedrze św. Stanisława i Wacława. Wieża wysoka, druga po Jasnogórskiej, to dla Świdnicy wielka chwała! Wnętrze barokowe , kaplice w rzeźbach wyszukanych różnym świętym poświęcone a przy Matce Boskiej Częstochowskiej orzeł z czarną opaską bo wczasach komuny nie wolno mu było mieć korony na głowie!

     Zamek obronny Bolków, bez większych strat w ludziach , szturmem zdobyli. Z wieży pachnące, żółte łany rzepaku i umajone łąki zielone wielce podziwiali. Dziewki, rycerzy i pajdy chleba ze smalcem zwycięskim okiem dostrzegli. Późnym popołudniem w pijalni wód leczniczych zażywali i zbawiennych skutków ich działania natychmiast się spodziewali, a pili; ;Mieszka, Dąbrówkę, Martę i Młynarza! A potem, po eleganckim onegdaj deptaku ,z dumą spacerowali i niegdysiejsze czasy świetności Szczawna wspominali.

     5 maja ,w sobotę ,od samego rana do Wambierzyc zmierzamy a tam z zachwytem polską Jerozolimę podziwiamy na Ziemi Kłodzkiej przez Daniela Paschazjusza von Osterberga w barokowym przepychu rozbudowanej. Przed Cudowną figurą Matki Bożej Wambierzyckiej-Królowej Rodzin nad swoimi rodzinami dumamy i o łaski wszelakie a szczególnie o zdrowe oczy błagamy .Do Bazyliki kamienne schody prowadzą i życie Maryi i Jezusa uzmysławiają.. Wokół Bazyliki realistyczne stacje Drogi Krzyżowej a Kajfasz w szczególności przywołuje męki Chrystusa okropności! Słynna jest Kalwaria Wambierzycka i Szopka, która zachwyca wszystkich od staruszka do dziecka! 800 postaci a w tym 300 się rusza za sprawą czeskiego rzemieślnika a sceny z życia Jezusa, praca i obyczaje miejscowej ludności-to wszystko głęboko wzrusza !

     Wśród pól i na tle niewysokich gór wyłania się panorama opactwa Cystersów w Krzeszowie. Tworzą go 3 sanktuaria: Maryjne[XIII w.] św. Józefa [XVII]i Pasyjne w formie wielkiej Drogi Krzyżowej zbudowanej na wzór jerozolimskiej Via Dolorosa. Fasada kościoła Najświętszej Maryi Panny zachwyca barokowymi postaciami świętych i misternie rzeźbionymi w miedzi kopułami!

     Wielkie zdziwienie a potem zachwyt zrobiły na nas ' Smutki i radości św. Józefa" przez znakomitego malarza Wilmana w oryginalny sposób przedstawione. Malarz kochał życie , więc często Opat z karczmy Go wyciągał i do malowania zaprzęgał! Święta Rodzina jest dlatego tak prawdziwa i wszystko co ludzkie przeżywa.!

     Piękna i ciekawa jest ta ziemia dolnośląska! Pani Przewodniczka wiele nam pokazała i opowiedziała . Wrażenie robiły liczne krzyże pokutne wokół Wałbrzycha usytuowane. Symbolizują one dawny system wymierzania sprawiedliwości, wyrażony w ludowym przekonaniu, że " nie ma zbrodni bez kary", a za każdy czyn haniebny należy odpokutować!

     6 maja w niedzielę do Torunia wracamy i naszą wiedzę o pięknej dolnośląskiej ziemi pogłębiamy. Przypominamy związki Torunia z Wrocławiem przez postać prof. Romana Ingardena i św. Edytę Stein oraz wybitnego matematyka prof. Hugo Steinhausa, którego aforyzmy czytane przez Brunona sprawiały radość i budziły refleksje.

     Śpiewaliśmy piosenki różnych pokoleń a młodzież dała popis najnowszych trendów w piosence i dowcipach, bawiliśmy się więc świetnie przez pokolenia!

     Pogodę mieliśmy bardzo dobrą, słonecznie , dość ciepło i bez deszczu. W drodze zjedliśmy suty obiad, którego sprawność podania zawdzięczamy Ani i Janeczce, które wzięły sprawy w swoje sprawne ręce i za to bardzo serdecznie Im dziękujemy! Na długo ta wycieczka pozostanie w naszej pamięci. Czekamy na następne wyprawy!

Autorzy tych wrażeń są ludowi i anonimowi

Toruń , maj 2007 roku





















NSZZ Solidarność Toruń - masz wpływ na kształtowanie przyszłości

Komunikaty i apele

 

Artykuły

 

Informacje

 

Archiwum Biuletynów NSZZ "Solidarność"



Toruński Informator Solidarności



UMK na bieżąco



Głos Uczelni


statystyki www stat.pl


NSZZ Solidarność Toruń - masz wpływ na kształtowanie przyszłości
Copyright © 2005-2007
Pomysł i realizacja
Grzegorz Hrynek
Strona Główna | Ogłoszenia | Działalność | Ciekawe miejsca | Przegląd prasy | Kontakt | Władze | Statut | Uchwała Finansowa | Uchwały i Stanowiska | Kalendarium