Archiwum dla czerwiec, 2017

Poznański Czerwiec. Bp Tomasik: Polak podniósł rękę na brata

Najboleśniejsze w wydarzeniach sprzed 41 lat było to, że Polak podniósł rękę na brata - mówił w homilii podczas mszy św. w intencji uczestników protestu robotniczego w czerwcu 1976 r. ordynariusz diecezji radomskiej Henryk Tomasik.

Biskup Tomasik przypomniał, że radomscy robotnicy wyszli na ulice w proteście przeciwko zapowiedzianej przez rząd drastycznej podwyżce cen żywności. Naprzeciwko nich stanęły oddziały wysłane przez komunistyczny rząd, ZOMO i MO. „Najboleśniejsze było to, że Polak podniósł rękę na brata. To jest tragizm naszej historii. Z jednej strony bohaterstwo i poświęcenie, a z drugiej strony Polak podnosi rękę na brata” - podkreślił bp Tomasik.

Powołując się na encyklikę Jana XXIII o pokoju, biskup radomski mówił, że pokój jest wielką wartością, ale jest też owocem i konsekwencją sprawiedliwości. „Dzisiaj modlimy się o to, byśmy byli sprawiedliwi, modlimy się o sprawiedliwość społeczną, o to, żeby nigdy Polak nie podniósł już ręki na Polaka” - powiedział biskup.

Ordynariusz diecezji radomskiej przypomniał postać ks. Romana Kotlarza, uważanego za kapelana radomskiego Czerwca’76 i męczennika komunizmu. Jak powiedział - ks. Kotlarz stał na schodach kościoła pw. Świętej Trójcy, a potem w kazaniach upominał się o represjonowanych robotników, za co i jego spotkały represje.

W ramach obchodów 41. rocznicy radomskiego Czerwca’76 odznaczono działaczy opozycji niepodległościowej w latach 1976-1989. Ponad 20 osób otrzymało z rąk prezesa IPN Jarosława Szarka Krzyż Wolności i Solidarności. Odznaczenie przyznaje prezydent Polski na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowanie praw człowieka działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL.

25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.

za niezalezna.pl

Najnowszy numer TS

Najnowszy numer

Nadobywatel polityk
Każda partia polityczna dążąc do władzy obiecywała ukrócenie nadmiernych przywilejów polityków . Żadna tego nie zrobiła.  A im wyżej na szczeblu władzy, tym jawności mniej.

Biały człowiek odchodzi
Trzy czwarte wyznawców Chrystusa nie mieszka na Zachodzie. Statystyczny chrześcijanin jest kobietą z Brazylii lub Nigerii albo młodym człowiekiem z Chin.

Mają finansować zdychającą spółkę
200 pracowników Praktiker Polska z powodu braku pensji przez 2 miesiące zwolniło się z firmy. Teraz zarządca masy sanacyjnej żąda od nich odszkodowania na rzecz spółki.

Okręt laurowego wieńca
Historia HMS „Garland” , pierwszego okrętu Polskiej Marynarki Wojennej który w  czasie II wojny zawinął do radzieckiego portu, udowadniając, że Polska wciąż istnieje, bo ich pokłady są wolnym terytorium Rzeczpospolitej.

wycieczka Zakopane - Tatry

Zakopane – pełen koszt wycieczki wynosi 1060 lub 1200 zł (w nowym budynku).

Prosimy o wpłacenie całości (pamiętając o odjęciu zaliczki) do dnia26 czerwca

Rada KSN w Toruniu

W sobotę 3 czerwca 2017 r. w Hotelu Gimnazjum i Liceum Akademickiego (GiLA) w Toruniu obradowała Rada Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” (Rada KSN). W roli gospodarzy  posiedzenia uczestników obrad przywitali: przewodniczący Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” przy UMK kol. Stanisław Biniak oraz  JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn. Pan Rektor przedstawił krótko historię UMK, znaczącą pozycję naszego Uniwersytetu w strukturze polskich ośrodków akademickich oraz osiągnięcia związane z pokonywaniem trudności finansowych. Wystąpienie to spotkało się z żywym zainteresowaniem ze strony członków Rady wyrażonym gradem pytań do Pana Rektora jako zarządzającego z sukcesem wysoko notowanym uniwersytetem, ale także  jako wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).
W niektórych zagadnieniach dotyczących projektowanej nowej ustawy 2.0 istnieją istotne różnice pomiędzy stanowiskiem KRASP i Rady KSN.

Część programową obrad prowadził przewodniczący KSN kol. Bogusław Dołęga.  Członkowie Rady KSN reprezentują środowisko akademickie całej Polski jako pracownicy uniwersytetów, politechnik, instytutów PAN, branżowych instytutów badawczych oraz innych ośrodków akademickich zrzeszonych w KSN ‘S’.

Podczas wielogodzinnych obrad  dyskutowano między innymi na temat budzących wiele kontrowersji proponowanych zapisów w nowej ustawie zwanej ‘ustawą 2.0’ (Prawo o szkolnictwie wyższym i badaniach naukowych). Opracowano obszerne stanowisko Rady w tej sprawie akcentując również zagadnienia pominięte w projekcie. Szeroka dyskusja poświęcona była także projektowi ustawy o Narodowym Instytucie Technologicznym (NIT). Sformułowane zostały krytyczne opinie na temat proponowanych zapisów strukturalnych i dotyczących finansowania w obszarze instytutów badawczych. Członkowie Rady po krótkiej dyskusji przyjęli także prowizorium finansowe KSN na 2017 r. W końcowej części posiedzenia przedstawione zostały bieżące sprawy dotyczące problemów socjalnych, związanych z zatrudnieniem w poszczególnych uczelniach itp.

Po zakończeniu obrad zorganizowaliśmy przejazd uczestników posiedzenia do sanktuarium pod wezwaniem NMP – Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II, a następnie spacer zabytkowymi uliczkami starego miasta. Po uroczystej kolacji w hotelu GiLA niektórzy członkowie Rady mieli okazję podziwiać nocną panoramę wiślaną Torunia. Byli zachwyceni.

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA

ZMARŁ REMIGIUSZ STASIAK Z TORUNIA

Śp. Remigiusz Stasiak (1958 – 2017) zmarł 5 czerwca wieczorem o godz. 21:00.
Pogrzeb zmarłego odbędzie w czwartek 08 czerwca 2017 roku i rozpocznie się różańcem o godz. 13:15 w kaplicy kościoła p/w Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Rydygiera 21 w Toruniu - (Rubinkowo I).
O godz. 14:00 będzie odprawiana Msza Święta, a po niej odprowadzenie zwłok na Centralny Cmentarz Komunalny przy ul. Grudziądzkiej 192/196 w Toruniu.