Archiwum dla październik, 2021

Komisja Uczelniana NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”
zaprasza na koncert TOS:
MŁODA POLSKA
W MUZYCE
5.11.2021, godz. 19.00
CKK Jordanki
Koszt biletu: 15/20 zł

Wystąpią:

Piotr Sałajczyk - fortepian
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis - dyrygent
Andrzej Sułek - prowadzenie
W programie:
W. Żeleński - Uwertura charakterystyczna W Tatrach op. 27
W. Żeleński - Suita tańców polskich op. 47
W. Żeleński - Koncert fortepianowy Es-dur op. 60
W. Żeleński - Gawot na orkiestrę symfoniczną
Wszystkich Melomanów, którzy zakupili bilet na koncert Młoda Polska w muzyce zapraszamy na spotkanie wprowadzające do koncertu, które rozpocznie się o godzinie 18:00 w Sali Koncertowej CKK Jordanki. Poprowadzi je Andrzej Sułek. Podczas spotkania przybliżone zostaną m.in. historie i okoliczności powstawania dzieł…
Muzyka Władysława Żeleńskiego za życia kompozytora funkcjonowała w przestrzeni koncertowej wielu europejskich miast. Wyraz zainteresowania jego twórczością stanowi prawie 850 artykułów i wzmianek prasowych o kompozytorze. Dzisiaj, sto lat po jego śmierci zarówno muzyka Żeleńskiego jak i jej recepcja pozostają wciąż nieodkryte i niezbadane.
Uwertura charakterystyczna W Tatrach op. 27 powstała w czasie pobytu kompozytora w Paryżu (1868-70). Inspirację stanowiły dla Żeleńskiego wakacje spędzone w polskich górach w 1860 roku. Już wtedy pojawił się pomysł napisania omawianego utworu. Uwertura, chociaż posiada odniesienia pozamuzyczne pozbawiona została efektów ilustracyjnych i bezpośrednich nawiązań do folkloru góralskiego. Po prawykonaniu 30 stycznia 1871 roku w Krakowie (koncertowi przyświecał szczytny cel – zbiórka środków na odrestaurowanie Sukiennic) jeden z recenzentów napisał: „oryginalność”, „świeżość pomysłów”, „dogłębna znajomość muzyki” i… „brak wpadających prosto w serce melodii”. Słowa te, które zwiastowały rychłe wpisanie Żeleńskiego w poczet twórców wyznających prymat rozumu nad uczuciem, nie przeszkodziły mu jednak zyskać wysokiej pozycji w polskim środowisku muzycznym. Lecz zdania o muzyce Żeleńskiego były różne. Zygmunt Noskowski wyrokował, że muzyka narodowa: „nie leży w naturze talentu Pana Żeleńskiego”. O tym jak bardzo się mylił świadczy choćby Suita tańców polskich op. 47.

foto relacja z wycieczki na Podlasie 2021

fot. Kol. Irena Wiśniewska

foto relacja - Litwa 2021

foto relacja - Litwa 2021

fot. Kol Paweł Zieliński

fotorelacja z wycieczki do Grecji wrzesień 2021