Głodówka w Krakowie

Poparcie dla głodówki protestacyjnej przeciwko zmianom w programach nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych

W dniu 19 marca 2012 roku w Krakowie w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki grupa działaczy opozycyjnych z lat stanu wojennego podjęła strajk głodowy jako wyraz sprzeciwu wobec zaplanowanej od 1 września 2012 roku przez MEN reformy programowej w szkołach ponadgimnazjalnych, polegającej na ograniczeniu liczby godzin z historii, języka polskiego oraz z przedmiotów przyrodniczych.

Głodujący swój protest określili bardzo stanowczo – jako obronę polskiej szkoły.

Uczestnicy głodówki wzywają minister edukacji Krystynę Szumilas do przyjazdu do Krakowa, rozpoczęcia negocjacji o zawieszeniu rozporządzenia dotyczącego nowych podstaw programowych i rozpoczęcia konsultacji społecznych. Żądają też ujawnienia nazwisk ekspertów, którzy przygotowali nowe podstawy programowe.

Od wielu lat polska szkoła poddawana jest kolejnym reformom, których konsekwencje w sferze wykształcenia młodzieży okazują się fatalne. Funkcjonujący od kilkunastu lat 4-stopniowy system edukacyjny z podziałem na 3-letnie cykle nauczania okazał się mało efektywny. Negatywne skutki funkcjonowania tego systemu zostały pogłębione przez wdrożoną równolegle reformę programową, której celem było zaniżenie wymagań. Wyraziło się to m.in. ograniczeniem liczby godzin lekcyjnych z przedmiotów ścisłych i rezygnacją z nauczania zagadnień trudniejszych. Rezultaty tego wkrótce stały się widoczne: rokrocznie duży odsetek młodzieży nie zdaje matury a wyniki matur zdanych są słabe.

Zaplanowane przez MEN kolejne zmiany programowe – przede wszystkim ograniczenie liczby godzin z języka polskiego i historii – oznaczają w niedalekiej przyszłości pogłębienie i tak już widocznych braków młodego pokolenia w znajomości literatury polskiej i historii naszej ojczyzny. Na myśl przychodzi już tylko jedno określenie – jest to zamierzone wynarodowienie. Dlatego sens protestu głodowego w Krakowie jest oczywisty – jest to obrona polskiej szkoły!

Chylimy czoła przed determinacją uczestników protestu głodowego w Krakowie i wyrażamy naszą z Nimi solidarność!

Komisja Uczelniana NSZZ Solidarność

przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.