Informacja Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność”

Informacja Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność”  dotycząca rozdziału środków na podwyższenie wynagrodzeń pracowników UMK  w 2013 roku

W maju bieżącego roku Uniwersytet Mikołaja Kopernika otrzymał środki z budżetu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w wysokości ok. 16 mln złotych z przeznaczeniem na podwyższenie wynagrodzeń pracowników UMK. Z informacji przekazanych przez władze rektorskie wynika, że podział tej kwoty był następujący:
1) ok. 5 mln złotych przeznaczono na wyrównania, zrealizowane od 1 stycznia 2013 r., w ramach podwyżek minimalnych wynagrodzeń dla poszczególnych grup pracowników, wynikające z Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie… (Dz. U. z 2011 r. Nr 243, poz. 1447). Wzrost wynagrodzenia z tego tytułu uzyskało ok. 750 adiunktów i starszych wykładowców ze stopniem naukowym doktora. W efekcie płace w tych grupach zrównały się, bez względu na staż, ocenę i stopień zaawansowania pracy naukowej. Na ten cel MNiSW nie przekazało wcześniej koniecznych środków finansowych.
2) ok. 11 mln złotych przeznaczono na zwiększenie wynagrodzeń dla poszczególnych grup pracowników UMK (z rozbiciem na stanowiska i proporcjonalnie do udziału w funduszu płac).
W maju br. Komisja Uczelniana NSZZ „Solidarność” otrzymała od władz rektorskich wstępny szczegółowy projekt podziału dodatkowych środków finansowych przeznaczonych na podwyżki z podziałem na poszczególne grupy stanowisk. Propozycja ta wzbudziła szereg wątpliwości KU NSZZ „S” (m.in. podwyżki dla adiunktów), które wyrażono w piśmie do JM Rektora z dnia 23.05.br.
Na kolejnym spotkaniu związków zawodowych z JM Rektorem wynegocjowano m.in.:
 Podniesienie o 10 zł (ze rezerwy Kanclerza i Rektora) obligatoryjnej podwyżki dla pracowników obsługi;
 Zagwarantowanie podwyżek dla pracowników domów studenckich (jako pracownicy „pomocy materialnej” opłacani są z innych funduszy);
 Zapewnienie otrzymania podwyżki przez osoby powracające do pracy
w 2013 r z urlopów bezpłatnych i wychowawczych;
 W/s adiunktów - nie chcąc dopuścić do pojawienia się przypadków nie otrzymania przez nich podwyżki obligatoryjnej (a np. w styczniu otrzymali tylko niewielką kwotę podwyżki z tytułu podniesienia minimalnych wynagrodzeń), wprowadzono do porozumienia zapis:
„Przyjmując postulat Kierownictwa organizacji związkowych, postanawia się, że na stanowisku adiunkta ze stopniem doktora i starszego wykładowcy ze stopniem doktora – łączna podwyżka wynagrodzenia zasadniczego w 2013 r. (…..) nie powinna być niższa niż 215,00 złotych.
Komisja Uczelniana pragnie zwrócić uwagę, iż wybór jedynej rzeczywiście dostępnej opcji dotyczącej wynagrodzenia dla grupy adiunktów i starszych wykładowców ze stopniem doktora czyli „reguły 215 zł” w niezwykle krótkim okresie rozstrzygania o rozdziale środków, miał charakter wyłącznie pragmatyczny. W żadnym wypadku nie kończy to dyskusji dotyczącej odpowiedniego rozłożenia między poszczególnymi grupami pracowników „prawdziwych podwyżek”, a nie tylko „wyrównań”.
Podpisanie porozumienia przez uczelniane związki zawodowe w dniu 28 maja 2013 r.  o podziale dodatkowych środków na wynagrodzenia w 2013 r. nie oznacza, że godzimy się z ciągle zbyt niskim poziomem uposażeń adiunktów oraz starszych wykładowców ze stopniem doktora, jak i pozostałych grup pracowników zatrudnionych w UMK.
Komisja Uczelniana pozytywnie odnotowała zwiększenie zainteresowania tymi zagadnieniami ze strony poszczególnych grup pracowników i ich samoorganizacji, w tym zwłaszcza adiunktów i starszych wykładowców ze stopniem doktora, gdyż dzięki temu możliwość oddziaływania na władze rektorskie ulega w sposób oczywisty wzmocnieniu. Jednocześnie Komisja Uczelniana pragnie podkreślić swoją gotowość do pełnej współpracy. Liczymy, że rozbudzona aktywność adiunktów skieruje się na działania zmierzające do poprawy sytuacji pracowników szkolnictwa wyższego (prawnej i finansowej). Zapraszamy Ich do pracy (społecznej) w związkach zawodowych lub przynajmniej do współpracy z nami przy kolejnych wydarzeniach istotnych dla środowiska akademickiego, takich jak
- przeciwdziałanie niekorzystnym dla pracowników  projektom nowelizacji ustawy o       szkolnictwie wyższym,
- wnikliwa i krytyczna ocena proponowanych zmian w statucie UMK,
- kształtowanie zasad podziału dodatkowych środków na płace w 2014 i 2015 roku.
Zachęcamy pracowników ze wszystkich grup zatrudnionych na Uczelni do przedkładania związkowi ocen co do przebiegu rozdziału środków na wynagrodzenia w poszczególnych jednostkach, jak również wniosków i postulatów na przyszłość.

Komisja Uczelniana NSZZ „Solidarność” przy UMK