Informacja z zebrania KU NSZZ „S”

w dn. 26.10.2015 r

W zebraniu uczestniczyło 11 członków Komisji Uczelnianej NSZZ „S” (2 osoby usprawiedliwiły swą nieobecność).  Zebranie prowadził Przewodniczący Związku, kol. Stanisław Biniak.

1. Kol. Przewodniczący poinformował członków KU o podjętych rozmowach i działaniach, aby zapobiec zwolnieniu nauczyciela akademickiego, pracownika SPNJO. Na najbliższym posiedzeniu Senatu (27.X.br) ma stanąć wniosek o cofnięcie mianowania temu pracownikowi (aby móc go bez przeszkód zwolnić mimo obietnic znalezienia dla niego godzin lub przesunięcia go na inne stanowisko). Kol. St. Biniak powiedział, że jest gotowy zabrać głos. Powie, że kierownik SPNJO jest dla naszego związku niewiarygodny, powoła się na nie tak dawną sytuację zwolnienia kilku germanistek. Wspomni też o manipulacjach, których dopuszcza się kierownik Studium.

2. W dalszym ciągu nie padły ostateczne rozstrzygnięcia co do proponowanych przez Władze zmian w Regulaminie Świadczeń Socjalnych i tabelach dofinansowań. Negocjacje są utrudnione z powodu pewnych rozbieżności między stanowiskami obu związków. Po krótkiej dyskusji członkowie KU stwierdzili, że stanowczo nie zgadzają się ze zmianami w zaproponowanej postaci.

3. W ostatnim czasie zgłasza się do nas dość dużo osób z prośbą o interwencje. Często są to sprawy zawiłe, wymagające dobrej znajomości prawa pracy. W związku z tym koniecznym wydaje się korzystanie z porad prawnika, praktyka w zakresie prawa pracy. Kol. Przewodniczący ma zwrócić się z tym do odpowiedniej osoby.

4. Rozdysponowano środki na kolejny etap podwyżek i na nagrody. Nie wpłynęły do nas żadne uwagi.

5. Poruszono sprawę APL. Dyrektor WOMP-u podejmuje bardzo niekorzystne dla pracowników i studentów UMK decyzje – likwiduje gabinety specjalistyczne, zwalnia pracowników stosując irracjonalne kryteria, itd. Kol. Przewodniczący poruszy ten problem na posiedzeniu Senatu.

6. Kol. Jerzy Romański zrelacjonował przebieg posiedzenia Rady KSN w Krakowie. Organizatorem była AGH.

7. Kol. z Wydziału Nauk Historycznych powróciła do tematu godła państwowego i logo Uczelni. I tak np. w sali, gdzie odbywa się posiedzenie Rady Wydziału, brak jest godła państwowego. Sytuacja taka ma miejsce też w innych jednostkach organizacyjnych UMK. Jeśli chodzi o logo Uczelni, mimo braku ostatecznych rozstrzygnięć, wszędzie używane i drukowane jest już nowe logo.

8. Termin kolejnego zebrania KU – 23.XI., godz. 16.30