Archiwum dla wrzesień, 2014

To się zemści…

Historia z odkodowaniem meczu finałowego siatkarzy tak ocieka nachalną propagandą, że aż się niedobrze robi. W przeddzień finału rozgrywanych w Polsce siatkarskich mistrzostw świata do opinii publicznej dociera informacja, że właściciel telewizji, która zakodowała transmisje z meczów tej imprezy, pozytywnie odpowiada na apel miłościwie panującego nam Bronisława prezydenta Komorowskiego, aby odkodować mecz finałowy z udziałem polskiej reprezentacji. Nazajutrz miliony Polaków zasiadają przed telewizorami.

Miłościwie panujący i skutecznie apelujący zajmuje lożę honorową w Spodku, a po zwycięstwie Polaków wygłasza orędzie na tle ścianki reklamowej telewizyjnego potentata. To on jest zwycięzcą w kategorii: najlepiej punktujący polityk tych mistrzostw. Dopiero później, po reklamach, czas na medale i nagrody indywidualne dla siatkarzy. Finezyjne, prawda?

Większość ludzi nie zamierza dociekać, jakie były przyczyny zakodowania transmisji i odkodowania finału, jakie interesy za tym stały. Grunt, że mecz można było zobaczyć w telewizorze. A że część uwierzyła, że gdyby nie prezydent, to może nie tylko transmisji, ale i mistrzostwa by nie było? To bonus dla Bronka.

Erwin Kotowski

Więcej na: solidarnosckatowice.pl

Cztery lata minęły - Jacek Żurawski w najnowszym numerze “TS”

Cztery lata minęły - Jacek Żurawski

Na początku października odbędzie się w Bielsku-Białej Krajowy Zjazd Solidarności, który będzie podsumowywał 4-letnią kadencję władz związku. Rozpoczynamy sondę – wypowiedzi członków KK jak oceniją ten upływający okres i przed jakimi wyzwaniami stoimy w najbliższych latach.

Jacek Żurawski, szef ZR Toruńsko-Włocławskiego

Przez ostatnie cztery lata borykaliśmy się z arogancją władzy i niechęcią do związków zawodowych. Ktoś może postawić zarzut Komisji Krajowej, że nie ogłosiliśmy strajku generalnego. Ale uważam, że podejmowane przez nas działania szły w dobrym kierunku i tę kadencję oceniam pozytywnie. Solidarność załatwiła kilka konkretnych spraw – skrócenie czasu pracy osób niepełnosprawnych czy wywalczenie dni wolnych w ustawie o Święcie Trzech Króli. Za naszą sprawą zaczęło się coś dziać w kwestii umów śmieciowych.

Fot. T.Gutry

Cały artykuł w najnowszym numerze “TS” (39/2014)

Górnicy zablokowali pociągi z rosyjskim węglem

Stanowisko Prezydium KK NSZZ “S” ws. górniczego protestu

XXXII Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

Wypowiedzenia na Wydziale Chemii

W połowie sierpnia Komisja Uczelniana NSZZ “S” otrzymała od Władz Uczelni pisma informujące o zamiarze zmian warunków pracy dla dziewięciu (9) pracowników obsługi i warsztatów Wydziału Chemii UMK (przejście z wymiaru 1 na 1/2 etatu), oraz wymówienie warunków pracy (zwolnienie) dla dwóch osób.

Jako Komisja Uczelniana NSZZ “S” nie wyraziliśmy na to zgody uzasadniając swoje stanowisko:

- brakiem określenia przez pracodawcę kto i w jakim zakresie przejmie obowiązki pracowników;

-  oraz nie podjęciem starań przez przedstawiciela pracodawcy w tej jednostce organizacyjnej co do znalezienie dla tych osób, szczególnie o długim stażu zatrudnienia na Uczelni, innych miejsc pracy.

Z końcem sierpnia pisma dotyczące zmiany warunków pracy otrzymało 15 osób, a dwie osoby otrzymały wypowiedzenie w trybie ustawowym. Natychmiast podjęliśmy działania celem wyjaśnienia pojawiających się niejasności w sposobie wypowiedzenia warunków pracy i liczby osób dotkniętych tymi wypowiedzeniami. Niejasności dotyczą następujących kwestii:

- liczby osób, w stosunku do których związek zawodowy wyraża opinię – otrzymaliśmy taką możliwość jedynie w przypadku 11 osób z grona 17 ;

- prawidłowego trybu opiniowania w przypadku pracowników, będących członkami naszego związku zawodowego;

- objęcia zmianą treści stosunku pracy pracowników-małżonków, a więc nieuwzględnienia przez przedstawiciela pracodawcy trudnej sytuacji osobistej.

Zwracamy uwagę na fakt braku kryteriów, w oparciu o które dokonano wyboru osób objętych wypowiedzeniami.

Brak takiego kryterium jest istotnym uchybieniem pracodawcy w przypadkach rozpatrywanych przez Sąd Pracy.

Przystąpiliśmy też do rozmów z Władzami Uczelni w celu podjęcia działań zmierzających do znalezienie innych miejsc pracy na Uczelni dla osób objętych wypowiedzeniami. Poniżej opublikowaliśmy stosowne pisma skierowane do JM Rektora w tej sprawie.

wypowiedzeniawchemii_1 wypowiedzeniawchemii_2

sprawa trafiła do Sądu Pracy w Toruniu

18 września 1980 r. Powstanie NZS

18 września 1980 r. Powstanie NZS

Na fali strajków robotniczych i powstania NSZZ „S” umocnił się niezależny ruch studencki, zapoczątkowany w 1977 r. przez Studencki Komitet Solidarności. Już 2 września 1980 r. studenci Uniwersytetu Gdańskiego powołują Tymczasowy Komitet Założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów

————————————————————————————-

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu Tymczasowy Komitet Założycielski NZS powstał 15 września 1980 r. Na jego czele stanął student prawa - Zbigniew Nowek, związany z opozycyjną działalnością w Gdańsku. Dzięki przychylności ówczesnego rektora - profesora Ryszarda Bohra komitet ten uzyskał lokal, materiały i sprzęt (m. in. powielacz) umożliwiające skuteczne działanie. Toruńskie NZS było współtwórcą krajowych władz Zrzeszenia - Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego, a później Krajowej Komisji Koordynacyjnej. 23 października 1980 r. w auli UMK odbył się wiec założycielski NZS UMK. Wzięło w nim udział 2000 studentów i naukowców. Na wiecu przyjęto m. in. Statut i Regulamin Wewnątrzorganizacyjny Zrzeszenia. [...] W.Polak

Komentarz tygodnia

Komentarz tygodnia

Wycieczka w Tatry sierpień 2014

Wycieczka w Tatry sierpień 2014

kilka zdjęć autorstwa

Kol. Ireny Wiśniewskiej i kol. R. Lewandowskiego